Mezinárodní den Archeologie na Hrádku

Desítky dětí, celé rodiny, kočárky, a také program zaměřený na zájem o archeologii jako obor, na poznávání historie, souvislostí. Taková byla sobota na legendárním čáslavském hradišti Hrádek. Hradiště bylo osídlené už dávno, a nejen pravěk, ale hlavně středověk psal nejzářivější část v historii lokality.

Archeologie Čáslav Hrádek

Páteří programu akce, která byla součástí Mezinárodního dne Archeologie v české republice, byla procházka dětí po tematických stanovištích. Na ukázku byly připravená stanoviště, kde si mohli osahat celou řadu tradičních archeologických postupů, a vyzkoušet na experimentálních stanovištích jak těžké bylo ulovit tehdejšími prostředky zvíře, nebo třeba připravit pokrm.

Nejprve si osahali detektor kovu, hledali s ním. Ve schránkách ukrytých pod povrchem měli připravené nálezy sestavené do určitých celků, třeba charakteristické oděvní součástky novověku, mince a dobovou bižuterii z období kolem vzniku republiky a rozpadu Rakouska-Uherska, artefakty z bitevních polí z okolí Čáslavi, zlomky orbou poškozených kovových artefaktů používaných při hospodaření, obchodu a dopravě v historii. Předem si prohlédli vystavený ukázkový soubor konzervovaných železných artefaktů nasbíraný s detektory kovů po orbě na polích kolem města. Byly to různé historické typy podkov, fragmenty jezdeckého vybavení, a ukázky nálezů pozůstatků výzbroje válečníků. A potom už dostali instruktáž jak na detektor kovu, a vyrazili na připravenou trasu, kde se pokoušeli nalézt svůj poklad. Ten byl ukrytý ve schránkách.  A v některých schránkách, po kterých s detektory kovu pod odborným vedením pátrali, nalezli čokoládové mince. Ty si děti mohly odnést. Ovšem v některých pouzdrech ale nebylo nic, protože i tak to v životě chodí, že člověk sice udělá pro úspěch všechno, ale na to, po čem toužil, si nesáhne.

Mezinárodní den archeologie Čáslav HrádekNa dalších stanovištích sestavovali z fragmentů nalezenou náhrobní desku, zkoušeli zrekonstruovat z kousků dlažby mozaiku podlahy paláce, pořizovali nákres odkrytého hrobu velkého válečníka. Nebo si vyzkoušeli, jaké to bylo připravovat pokrmy ve středověku, jak se vyráběly šperky, nebo jak těžké bylo ulovit kance pomocí kuše, a jak se lovilo prakem. Na stanovištích dostali za svoji snahu různé drobné dárky. Na závěr, když děti s doprovodem prošli všechna stanoviště, na upomínku, si odnesli několik propagačních předmětů, zaměřených na Čáslav jako významné historické místo. Den Archeologie na hradišti Hrádek uspořádali za podpory města Čáslav Muzejní a vlastivědný spolek Včela Čáslavská, Rodinné centrum Kopretina, Městské Muzeum a knihovna Čáslav a Archeologický ústav Akademie věd České republiky.

Z hradiště pochází z doby výkopů Klimenta Čermáka slavný exkluzivní šperk, langobardský zlatý prsten, který je čas od času k vidění v místním městském muzeu jako vzácný artefakt na limitovaných výstavách.  A čáslavský Hrádek byl také významným slavníkovským hradištěm, a správním centrem, které hluboce ovlivnilo rozvoj východu Čech, společně s Malínem a Libicí nad Cidlinou patřilo k vládním centrům Slavníkovců. Srdce života Čáslavi se po Přemyslovském ovládnutí mocenské scény přesunulo i s kostely a tržišti na vedlejší vrcholek v krajině, na druhou stranu říčky Čáslavky, a tam je také dodnes. Hrádek ale patří nesporně mezi kulturní dominanty obce, a celého kraje. Odtud vzešla moderní civilizační stopa, kterou lidé pokračují, navazují svými životy na dávné kořeny ve zdejší krajině. I tak trochu o tom byl Den Archeologie na Hrádku.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Archeologie Čáslav na Hrádku - stanoviště detektor kovu

Čáslavské hradiště Hrádek - Hrátky s Archelogií

DETEKTOROVÉ DNY

Konzultační dny, tématická setkání, semináře, společné výpravy do terénu, zákaznické akce, poprodejní podpora, poradny s výběrem a nastavením pro detektory kovu od DETEKTOR CENTRÁLA.

 

Zářijový konzultační den na DC

Další z poměrně pravidelných setkání s hledači s detektory kovu, Konzultační den DC, provázelo pěkné počasí. To sice hraje menší roli, protože hledání s detektory kovů je outdoorová záležitost, a proto se sedí povětšinou při diskusích venku. Na polygonu byly tentokrát hlavně dva modely, byl to nový Golden Mask GM5 Finder a Minelab CTX 3030, a dá se říct, že byly co do počtu v rovnováze, tedy na polovinu.

Detektory kovu a konzultace DETEKTOR CENTRÁLAProbíralo se na GM5tkách nastavení odezvy ferrous/non ferrous, spndy, včetně dodatkové MD Goliaf, a taky Ground balance v různých podmínkách. Všechno se zkoušelo na místě, včetně parádního uklidnění detektoru po přepnutí frekvence a kanálu v interferencích, to tam jde testovat taky.

Minalaby CTX 3030, tam bylo téma dne vztažené k vlivu pitche a tresholdu na odezvu, separace na polygonu, kde jsou sloty postavené i v křížení, takže to jde, a porovnání klasické hodně ostré Conductive 50 a Ground Coin odezvy. Jde taky o to, aby se hledači se stejnými detektory nebo s podobnými zkušenostmi poznali, a dali si emailovky, nebo se dohodli na přístupy na profily na FB a podobně.

DETEKTOR CENTRÁLA Konzultace detektoryPřišla řeč, ve spojitosti s hledáním, na leccos. A protože o tom to je, hned se všechno zkoušelo, třeba home made úchyty a batůžky na lopatky, kryty na displeje, na elektroniku, doznívaly postřehy z LP Mistra Hledače, a také se diskutovalo o jídle, jak se ze závinu přemírou dobré vůle stane koláč, a podobně. Finále bylo obvyklé, hledači si střihli a pokusili se na starém polygonu najít některý z cílů, přičemž zadání bylo, že to musí být barva, a to se povedlo všem. Cíle se vykopaly, postupně takhle na domácích akcích polygon rušíme. Je to hlavně hobby, musí to bavit. A odpoledne se šlo porovnávat vzorky na vinobraní vedle do vesnice. Klasika, takové ty konzultační dny jsou.

Detektor Centrála pravidelné akce a setkání

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Catering: Domácí tvarohový závinokoláč s rozinkami, domácí pizza, a jako dezert domácí meloun, kafe, čaj, šťáva. Každoročně je v kalendáři DC pro fanoušky a zákazníky na programu ještě společné čištění nálezů.

 

 

Doporučujeme detektory kovu:

Golden Mask GM5 Finder

Zapomeňte na to, že detektor kovu GM5 Finder od Golden Mask je pouhý klon vysokofrekvenční řady GM. Je to podstatně přepracovaný detektor kovů, je to úplně nová cesta, je to jiné technologické pojetí. Velmi dobrý citlivostní a hloubkový výkon, hodně poutavá rychlost zpracování a široká nabídka doplňkových sond. Skvělé funkce, účinné přepínání kanálů, a široká základna úspěšných uživatelů...

Detektor kovu Minelab X-Terra 705

Populární Terka v nejvyšší verzi. Pro hledače je rozhodně přitažlivá změna frekvence, kterou tenhle detektor kovu nenápadně, skromně a účinně nabízí, a některé dodatkové sondy, jako třeba od Mars MD nebo od NEL, nabízejí změnu rovnou bez výměny sondy na detektoru. Ovšem už v základním setu je detektor kovu Minelab X-Terra 705 solidní pokročilou platformou pro univerzální hledání. Velký...

Tesoro LOBO ST – znovu na scéně!

Při hledání s detektory kovu oceňují jejich uživatelé ve vyšší třídě vedle potřebného výkonu a srozumitelného nastavení také odolnost detektoru kovu v současných interferencích od nejrůznějších elektromagnetických zdrojů rušení. Ať už jsou to dálkové vysilače, televizní a radiové a radarové systémy, nebo nejsoučasněji datové přenosy a wifi sítě. Detektor kovu Tesoro LOBO ST si většinou...
1 | 2 >>

Osvědčené začátečnické detektory

TIP! Začátečnický bestseller LP ZERO 30

Opravdový bestseller, oblíbený a žádaný začátečnický detektor kovu. Detektory kovů LP ZERO 30 byly vyvinuty speciálně pro tuzemské hledání, ve spolupráci se společností Golden Mask. Ta se zaměřuje na pokročilé vysocevýkonné analogy pro nejnáročnější uživatele, kteří požadují hlavně a jednoznačně a drsně  výkon a extrémně přijatelnou cenu. Poštovné v e-shopu zdarma! LP ZERO 30 - snadná...

Výborný nápad - detektor jako dárek!

Tohle je v současnosti nejprodávanější detektor kovu pro začátečníky v nabídce značkových detektorů kovů e-shopu DETEKTOR CENTRÁLA. Už jste se dostali k rozhodnutí, těšíte se, a bude se tedy hledat!S Bounty Hunter Quick Draw Pro evidentně neuděláte chybu. Má výborně pochopitelnou tónovou odezvu, kdy železo prostě bručí a vyšší dva tóny jsou vyhrazené pro barevné kovy. Ve vyšších tónech odezvy...

Prémiové detektory kovu

Tesoro Tejon – legenda pro náročné

Nebudete tomu věřit, jak dlouho už je tenhle detektor kovu na trhu. S poměrně malými facelifty dává hledačům perfektní diskriminaci, špičkový výkon, a velkou perspektivu kvalitních nálezů takřka patnáct let. Nedá se říct, že by ho některý z konkurentů dokázal nějak výrazně napodobit nebo ohrozit. Tesoro Tejon je naprostá špička mezi takzvanými jednotóny. Pro skutečné hledače představuje...

Hobby detektory:
608 977 226

Objednávky, jak vybírat detektor kovu