CS6MXi - precizní detektor kovu se sondou s dobrou technologií a digitálním zpracováním signálu

C.Scope s CS6MXi rozvířil nemírně hladinu diskusí v České republice. Pro jedny je to detektor kovu, který není lehký, a vyčítají mu vyostřenou 28cm eliptickou cívku pro její náchylnost na dotyky, a pro druhé to je mašinka, se kterou se v podstatě čeká jen na záběr stříbrňáku pod cívkou. No, já se kloním k té druhé partě, a za ty peníze co detektor stojí si myslím, že na poli s CS6MXi nařežete, a to doslova, celé řadě hledačů. Obsluha je v podstatě triviální, a odezvy? Ty jsou ve vícetónu zřetelné a korektně jasné, přesně podle povahy cíle.

Pro C.Scope je charakteristické, jak já tvrdím, že nějaké odmítání železa mu dali do  vínku už na tovární lince. Důvodem je směřování detektoru k záměru dosahovat  maximálního úspěchu v místech, kde se musí detektory kovů potýkat s nadměrným  výskytem železa, s různými hrudkami s oxidy, na prosolených píscích.Tím nemyslím  uplně pláže, ale hlavně naše pískoviště na jižní Moravě a v Polabí a v jižních Čechách.

Když se podíváte na tuhle stránku stránku o C.Scope CS6MXi níže, uvidíte audiostopy chodu detektoru kovu, různé cíle. Podívejte se na fotky u audiostop, tam jasně na panelu ovádacího boxu vidíte základní provozní nastavení, hodně na pohodu. Hodně konzervativní. Detektory C.Scope jsou postavené právě na pohodu hledání, a i v těch nejzákladnějších nastaveních hledají cenné cíle a tolik chtěné drobné stříbrňáky velmi noblesně, spolehlivě a v podstatě snadno, takřka lidově. Fajn mašinka když vás hledání baví. Cena detektorů je střední, a robustní konstrukce a spolehlivý výkon a široká hledačská základna z něj dělají příjemného společníka kultivovaných hledačů s detektory kovu.

Detektor kovu C.Scope nastavení

Pokročilé nastavení detektoru kovu C.Scope CS6MXi

Detektor kovu C.Scope CS6MXi stál poměrně dlouho stranou mého zájmu, leč když jsem si to víc zkusil, že tam jde spoustu věcí nastavit a ovlivnit, tak se to rychle změnilo, a přišel do stavu k nám na e-shop DETEKTOR CENTRÁLA. Vliv na mě mělo i to, jak to s ním uměl předseda spolku Archeo LP 2010, a ta míra úspěšnosti na mě zanechala impozantní dojem. Zpátky k detektoru. Používám ho na to, v čem je nejspíš jedinečný a taky asi nejlepší, tedy na práci na poli kde už byli všichni a se všim a taky tam toho už hodně v jakýchkoliv barvách našli, a hodně železa tam pochopitelně zůstalo.

  Nastavení je pro výše uvedený záměr, hledat miniaturní artefakty a přechozené cíle v náročných podmínkách. Začnu od seřízení odezvy, a až nakonec se pověnuju tomu, co takové nastavení umožňuje a co je u mě asi trochu jinak. Prvně, na šestce mě nejvíc sedí základní  jedenáctipalcová oválná  DD sonda. Diskriminaci mám nastavenou zhruba o nehet nad číslo 2, ale podle lokality se o vlas hýbe nahoru dolu. Disk Volume je zase o nehet a vlas pod dvojku, chci, aby mě ve středním tónu šly jen sporné cíle jako je struska s minimem kovu nebo uhlíkové koksy a hodně shnilé a roztažené ploché folie z cigaret. Takové ty pokovené tenké papíry. Vyberu je, a podívám se co je pod nima. Prostě vemu lopatku, a vyhodim je stranou. Ony totiž super maskují pro detektory všechno patnáct dvacet čísel do strany. Prostě nejetý kus čtverečního metru.

Detektor kovu C.Scope diskriminace

  Slyšíte ten odpad, a mincičku pod ním už ne a ne ne. Odezva diskriminačního nastavení je taková, že co pískat má píská, a pískavě chrčí to, co je třeba dohledat, najít, protože to někde pod sondou máte, zarušené železem, nebo to je prostě tak malé, že se to chytá jen tak tak. To mě ba nejvíc, to jsou ty nejlepší nálezy, tohle totiž ostatní přešli. Jistě, zhusta to jsou kapičky, slitky, torza, ale ne vždy. A o to mi jde.

 Na levé straně ovládacího boxu mám nastavené iron volume tak, že je těsně nad jedničku. Želízka slabě šumí, řekl bych, že to dávám skutečně těsně nad práh slyšitelnosti železa. Zase to je třeba trimovat podle odladění zemního vlivu. Ono to je taky tak, že jak to vrzání při hledání ztichne, je vhodné přeladit detektor, odladit zem. Musíte všechno slabounce slyšet. Tak to je jedna z vychytávek, proč to tak mám nastavené.

Detektor kovu C.Scope odezva a citlivost

  A odladění, to nakonec. Ladím rovnou na sluchátka. Napřed si je zvukově nastavím. Chodí to moc dobře v Jolly Rogers, v mých standardních Gray Ghost to je hodně a až zbytečně ostré. Ladím s nastavenou diskriminací a vším ostatním taky. Nastavím citlivost na osm až devět. Dám sondu na zem. Dám GB točák uplně doprava. potlačím pinpoint a stahuju při přizdvizích a poklesech sondy. Ty pohyby jsou v poslední fázi jen do pěti cm nahoru a dolu, nad rovinou zlomu odezvy. Takže, stáhnu, pustim a přitáhnu pinpoint. A dám zase sondu na zem. Zase stáhnu GB, pustim a přitáhnu. Prvně se zaměřím na to, aby zvuk přestal. To už vidím, kde to asi bude. Znovu se do toho pustím, tedy zvednu GB, ale už ne nadoraz, jsem blíž k už zhruba známému bodu odladění. Tak, a pro mě je ideální, když nepatrně slyším zvuk nahoru i dolu. O to mi jde. Když to mám, tak nacpu sesitivitu na deset, a ještě si zkontroluju volume iron, on někdy maličko po odladění klesne, čili něco železa jde už uplně do ticha, a to nechci a je třeba iron volume upravit.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Detektor kovu CS6MXi a jeho audioreakce na cíle

Od velkých a malých stříber až po reakci na odmítané železo

14.10.2013 20:12
Odezva detektoru kovu v nastavení, které probíráme s hledači na konzultačních dnech, je tak jasná jak si jenom můžete přát. Chod je příjemný a bez excesů, klidný. Nastavení umožňuje velmi kulturní hledání i v těch z pohledu odpadů nejproblematičtějších lokalitách. Právě tam, kde to kdekdo nechá být, mávne nad tím rukou, řekne si- špatný místo, a jde někam jinam. S CéeS šestkou pole vyklízet nemusíte. To je ze zkušeností ze seminářů zcela zřejmé.

Podívete se na značkové detektory do e-shopu

Nahlídněte na naše další specializované weby