Tresholdová ladění a Tesoro Tejon

Setkání Minelab X-Terra Party a Tesoro Tejon Academy se věnovalo mimo jiné tresholdovým nastavením detektoru kovu. TTA - Tesoro tejon AcademyZatím co Minelab X-Terra to má jednoduché, tam si přesně tlačítky namačkáte co je potřeba, u Tejonu si musíte ověřit, jak máte nastavené polohy potenciometrů. Ono se nedá nalízt společnou řeč, když vám citlivost spíná někde na jedna a půl, když má na červeném nápise OFF, v okamžiku jeho překonání už být zapnutá. Stejně tak to platí o ovladačích diskriminace. Je potřeba mít nastavené oba v nulové poloze stejně. Ukazatelem nastavení souose. Nastavení v nulové poloze je kousek pod tou poslední čárkou. Symetricky to bude kousek pod poslední čárkou z druhé strany, to znamená v maximálních polohách. Potom uděláte druhou diskriminaci. Řídíte se polohou diskriminace jedna.  Je opravdu důležité, aby stejně jako citlivost cvakla v okamžiku opuštění červeného pole all metal. Potom dáte přepinač disku jedna do nulové polohy, čili na all metal, a podle ní nastavíte rovnoběžně disk ovladač pro diskriminaci alternativní.

Tesoro tejon seřízení potenciometrů

Logicky podobně musí správně na správném místě cvakat sloučený ovladač a přepinač  uprostřed panelu, který přepíná VCO a ovládá dále prostý jednoton s regulovanou výškou odezvy.  Stejně jako jsou symetricky nastavené ovladače diskriminace, tak je též nastavený otočný ovladač tresholdu. Seřízení je takovou speciání imbusovou hvězdičkou. To bývá potíž, neboť hledač ji často nemá. Ale kdo chce, hledá způsob jak na to. :-)

Nyní se posuneme k tomu, jak ladit zem.  Předpokládám, že máte na detektoru nasazenou DD sondu, nejlépe větší DD sondu. Prvně, nikdy nezapomeňte na 2 věci. Ovládání tresholdu – máte správně nastavené otočné ovladače – bude někde na půl druhé hodině. Ovládání citlivosti máte nastaveno mezi 4 a 5.  Diskriminace je nyní nepodstatná, protože odladíte přes páčku. Páčku k sobě. Předpokládám, že mnozí vědí, že je důležité mít Tejona v provozní teplotě. Jak ji dosáhnu? Jednoduše. Podržím chvíli páčku k sobě, pustím, podržím páčku k sobě, pustím, až se mi zdá že dobrý Tohle nebudu popisovat kolik vteřin, je to jaksi věcí, kterou musíte zvládnout jaksi přirozeně.  Mám zahřáto, místo k de ladím, nemá žádný železo. Ani jiný cíl. Nyní probíhá klasické pumpování, jenže poslední dotažení je s chodem sondy, která není příliš vysoko nad terénem, spíše je níže než výše. Když budete moc vysoko, tak sice odladíte, ale budete ladit rovnou v mínusovém dohledu detektoru, a to není úplně to, co byste měli dělat, když to chcete dělat správně. Nebuďte moc vysoko. To poslední doladění je ve výšce cca 5-8 centimetrů. A chod sondy je cenťák dolu a cenťák nahoru. To je doufám řečeno srozumitelně.

Triček. Když ladíte, položte si sondu předem, a v průběhu dolaďování na zem. Pusťte páčku, a stiskněte páčku. Položte, klepněte lehce, nemlátit, na zem, pusťte páčku. Zvedněte sondu. A zase pokračujte přes páčku. Tenhle trik je důležitý i na jiný věci, ale nechá se použít i na tohle. Co mám slyšet, když je naladěno? V tom malém chodu sondou v té malé výšce slyším v poměru kolísání prahového tónu, v poměru jedna třetina změny – to je poměr síly a délky chodu – jde při směru chodu sondou dolu a dvě třetiny nahoru. Tady asi narazíte na obtíž, kterou překonáte je praxí. Hrát na hudební nástroj není záležitostí jednoho otevření učebnice neb cvičebnice a jsem Paganini. Talentu to na rozdíl od Paganiniho moc nechce, ale určitou kázeň a rozumný přístup ano. Odměnou za to je ovládnutí umění používat detektor kovu, a radost z opravdového hledání. Tady se rozhodujete sami, i když určitý pavlovovský reflex reakce na správný audiosignál si časem vypěstujete. A budete se z něj tešit.

Nyní zvednete citlivost. To uděláte tak, že ji dáte na maximum, a páčku přitáhnete a pustíte. Jde to i dopředu, ale sobě je to větší legrace, a navíc mašinu prohříváte (smile). Když ji přitáhnete a pustíte, ozve se tik tik tik tik. To uslyšíte. Sondu máte v tu chvíli jinde než normálně. Detektor máte našikmo zhruba pod úhlem 45 stupňů k terénu a sonda je cca půl metru nad terénem, je našikmo. Stahujete citlivost, pouštíte a přitahujete páčku, posloucháte to tik tik tik, dokud skoro neustane. To skoro znamená, že se ozve tak jednou ze tří čtyř přitažení páčky. To jste na maximu možného z pohledu citlivosti. Pokud už se neozve, máte v citlivosti rezervy.

Ale to není všechno. Nyní se vrátíme k tresholdu, ten si přenastavíme v téhle fázi taky. Podmínkou pro tohle celé je chodit s přepínačem zvuku v poloze VCO. Držíme páčku, zase operace ve vzduchu, a zvedáme treshold. Občas se ozve takové zatřepetání. Jedna poloha je právě kolem druhé hodiny, druhá poloha někde kolem půl půl čtvrté, až okolo čtvrté hodiny. Té dávám přednost. To třepotání je dobře slyšet. Potom najdete při dalším zvedání ještě jednu polohu, ta je kolem páté hodiny.  Ono se to v koncovém stavu bude mírně místo od místa měnit, to hodinové označení, ale tak nějak to bude, a nepovím durch bombensichr přesně, jestli u vás za barákem to bude ve třičtvrtě na čtyři nebo ve tři deset. Detektor v tomhle nastavení bude stabilní, výkonný a přesný, jak jsme opakovaně s hledači na Tesoro Tejon Academy - dneska už se dá říct za ty roky, procházeli a ověřovali. Na obrázku je i přesvědčivě oveřené nastavení diskriminátorů. Pro styl s hledáním s páčkou, s jejím použitím.

Tesoro Tejon nastavení diskriminace a ostatních prvků

Není to jediná cesta jak Tejona zvládnout. Jsou hledači, kteří ho chodí s první diskriminací lehce nad all metal a druhou se vůbec nezabývají, treshold mají naplno a citlivost taky vlastně naplno, VCO nepoužívají a mají odezvu v nejvyšším čistém jednotónu. A chodí vlastně bez použití páčky, přepinače pod boxem. Ale ti mají na rozdíl ode mě na tenhle detektor a nejspíš talent. A jde jim to samo, osobně některé znám. A mě nezbývá než si s těmi nastaveními hrát, a najít si cestu, abych to pochopil, jak ta věc funguje. Teprve potom mě to začíná bavit.

Pokud jste dospěli k tomu, že když potřebuju stáhnout o chlup, skutečně o chlup, citlivost, tak prvně stahuju treshold, tak jste dospěli do fáze, že vám to začalo po tejonovsku zapalovat. V tom případě, supr, a gratuluju. Ovládli jste podstatný kus z toho, jak mistrovsky pracovat s Tejonem. Mistrovsky znamená, že dokážete další lidi naučit, jak s Tejonem pracovat. Co když potřebuje ale stáhnout citlivost víc, budu ji měnit? Tak si ji stáhněte. Ale potom nezapomeňte zvednout treshold a zase najít tu třepotací polohu.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Rádi přivítáme hledače s detektory Tesoro Tejon. Setkání je výukovým seminářem. Napište nám předem, e-mail je v kontaktech, pomůže nám to s organizací, kapacita je z technických důvodů na těchto seminářích omezena. Ale stačí říct, ozvěte se, bude to zábava a společné nastavování, testování. Drobné občerstvení bude jako vždycky v naší režii. Podporujeme uživatele značkových detektorů kovu Tesoro. Napište si o podrobnosti, co a jak.

Tejon a jeho audio reakce na cíl

Audio stopy - Obě diskriminace a VCO

27.09.2013 09:50
Záznamy zvukové odezvy detektoru kovu Tesoro Tejon na cíle ze slitiny, stříbra i na železo ukazují jednoznačnou a extrémně rychlou odpověď detektoru. Povšimněte si odpovědi v režimu VCO, která je detektorem kovu hlášena při přitažení páčky v režimu pinpoint. Pro jeji zkušené využití je třeba znát elementární metody pro hledání s DD cívkami, specifika skenování s koncentrikami a hlavně techniku přizvedávání pro identifikaci hloubky. Ta se v tomto případě na Tesoru Tejon využívá na zpřesnění VCO odpovědi a vyhledání prahu odezvy kovaného železného cíle. Při správně vyladěném detektoru poznáte i...

Poznej a pochop: Tesoro Tejon

DeTech SEF a NEL Hunter na Tejonu

09.02.2014 15:11
Vzájemné ovlivňování detektoru a sondy Když jdou spolu, vedle sebe, dva stejné detektory, jeden druhého ovlivňuje. Chodíme někdy dva  s detektory kovu Tesoro Tejon. Jeden detektor s DeTech ULTIMATE a druhý, ten můj, s  DeTech SEF 12x10.  Protože nenosím jen Tejona, ale i další detektory, tak když se kámoš podívá do kufru a vidí, že jsem zvolil Tejona se SEF, říká: Zase máš ten sonar. Rušíme se docela dost, jeden druhého slyší klidně i na šedesát metrů. Umíte to trochu po hledačsku vyostřit. Co s tím, když se detektory ruší, a nemáte jinou volbu než právě ten jeden, jelikož je na dané lokalitě na dané cíle...

Podívete se na značkové detektory do e-shopu

Nahlídněte na naše další specializované weby

   

      

Drobná stříbrná keltská mince a super detektor kovu Tejon