3 x detektor Nexus: Bonanza, Credo a Credo DDM

01.01.2014 00:31

Detektory kovu Nexus v komparačním testu odezvy

Detektory kovu Nexus patří k novinkám začátku zimy 2013. Zatím jsme se na  DETEKTOR CENTRÁLE věnovali hlavně Credu DDM a také Standardu MK II. Jejich výkony jsou popsány třeba v reportu z Analogové výpravy a zprávě z Hard&Heavy sejšnu na Lovecké chatě.

Tentokrát jsme využili opět polygon na Lovecké, a cílem cvičení bylo posoudit odezvu trojice Nexusů na standardních stříbrných a slitinových mincích ve středních a nižších hloubkách.  Využili jsme prostě osazení slotů z předchozích testů čtveřice sond na detektory kovu Minelab X-Terra 705 a 505. Když už to tam bylo připravené a odzkoušené. První poznámka je, že na Credo DDM mohly být cíle ještě hlouběji. To prostě vidělo všechno, co tam bylo, ve všech režimech.

Cíle, které zde byly k dispozici, byly umístěny ve stěnovém polygonu. Ve 14 cm byl klasicky stříbrný středověký 4 ráz, ve 24 centimetrech obvyklá stříbrná slezská grešle, ve 28 centimetrech byl zasunut ve slotu měděný 2 kreuzer 1800, a tahle pozice je rušena z boku ve vzdálenosti cca 45 centimetrů zakopaným kovaným kroužkem. Dále už byly cíle ve třicítkách. Ve třiceti centimetrech byla 1 koruna ČSR 1929, a ve 33 centimetrech byl pro porovnání druhý slitinový cíl, RU 2 heller. Poslední osazená hloubka byla 35 centimetrů, a to RU Ag 10 kreuzer. Takzvaná klasika s plešounem. Ovšem slot 35 je sousedem pozice 14 cm, a mezi nimi je rušení kovaným hřebíčkem, takovým tím klasickým, co klame slabší detektory do barvy. Víme přesně kde je, a tak jsou tyhle dvě hloubky, 14 a 35 cm,obvykle osazovány stříbrňáky, a testujeme rozdíl vlivu sondy, a také jak detektor dokáže želízko odmítat a zároveň si nezneviditelnit poměrně hluboko uložený stříbrňák.

Odezvy detektorů aneb co znamená prsk

Když je odezva popsaná OK, byla to jasná odezva barvy. OK jasně znamená že je to normální dobrý signál, trochu slabší, ale je tam. OK slabě znamená, že šlo o subtilní signál, leč jasný signál. Jasně bez OK a slabě zase bez OK jsou signály, které už je třeba umět rozpoznat, mít to trochu napo slouchané. Bylo třeba za nimi jít, přesně identifikovat kde je chtěný cíl, a pak tam signál byl. 1 straně znamená, že signál se ozývá jen při kmitu jen z jedné strany, a to znamenán že je buď něčím v okolí rušen, nebo prostě cíl je v takové poloze, že z jedné strany na něj detektor dosáhne, a z druhé ne. Tak, a máme tu ještě popis šust, to je signálek, který často zaslechnete velmi nejasně, a občas se zlepší na slaboučký, ale pořád poměrně nejasný signál. Potom máme ještě prsk. To je signál,o kterém víte že je signál, ale jen proto že víte, že tam je cíl.    

 Nexus Bonanza je skutečný Zapni a jdi

Analog, jak se zjednodušeně a tradičně takovýmhle detektorům říká, tedy analog Nexus Bonanza je detektor, přístroj který zvládne každý, je to určitě výrazný reprezentant třídy Zapni a jdi. Odladění půdního vlivu je plně automatické. Můžete ho ale ovládat, přepinačem na ovládací desce detektoru, jedním prstem, a to v polohách pro nízkou a střední mineralizaci a pro vysokou mineralizaci, takzvanou půdu Hot Rocks. Naše nastavení bylo Diskriminace je buď automatická nebo ručně nastavitelná. V testech jsem ji měl nastavenou lehce nad desátou hodinu otočného ovladače. Stejně jsem nastavovali diskriminaci u dalších dvou testovaných Nexusů. Další ovládač úplně napravo je Volume, a bylo nastavené cca na 3 hodinu. Citlivost byla nastavená někam na 4-5 hodinu. Nejsem příznivce uplně naplno vyšťavených detektorů, dávám předost určitému vyklidnění, bez prozvuků a přetažených sond. Samozřejmě že při dohledávání se do toho pustí všechno co máme po ruce, ale hledat se tak v běžném provozu nedá. Takže pro testy jsme Bonanzu nastavili tak, jak se mi to líbí. Naplno, ale stabilně. Na pohodu, ale s vysokým výkonem který detektor ještě stabilně nastavený umožňuje.  

Detektor kovu Nexus Credo

 Podle počínajícího zájmu o výkonné analogy od Nexus je jasné, že je jen otázkou času kdy hledači se začnou intenzivně zajímat o Credo. Rozdíl oproti Credu DDM není jenom v tom, zda má  nebo nemá detektor digitální světelný ukazatel odhadu materiálu cíle. Nastavil jsem multiton, na testy, cca na 11 hodin, dobře doposud vnímám i střední tóny, nepotřebuji abych reagoval uplně tu nejvyšší frekvenci, ale připouštím, že tohle je individuální. Tedy multi u mě na 11 hodině. Ručně laděná zem s tím, že jsem se snažil o stabilitu neutrální ladění. Volume jako ovladač co je napravo dole není od Creda výše jen prosté ovládání hlasitosti, u Nexusů má vliv i na odezvu cíle, a dokážete jím korigovat každou polohu citlivosti, podle pracovního odhadu v testu tak kolem 15 ti procent. To platí pro ruční  ovládání funkcí detektoru. Citlivost byla na cca 3 hodiny a volume také na 3 hodiny. Odladěno předpisově tresholdem, Diskriminace byla na deset hodin plus mínus. A hned jeden komentář, Credo je evidentně a jednoznačně sluchátková mašina, s dobrými sluchátky, s precizním odladěním, a s rozumně nastaveným multitonem bude konkurovat dobrým analogům ve své třídě. A určitě celé řadě digitálů v obdobné i vyšší hladině, tady jde měřit jenom cenou.  Jeho odezva je hodně kompaktní, není to durch ukřičený detektor.

Credo DDM na stěnovém polygonu

Myslím, že na tenhle odstavec testu čekala celá řada hledačů úplně nejvíc. Credo DDM bylo nastavené podobně jako Credo, velmi stabilně, s odezvou ponechanou přepinačem nalevo v univerzálním středu MID. Na to, abych využil a otestoval režim slow byly všechny cíle, velké i malé, moc mělko. I tak Credo DDM poopravilo polygon, našlo malou kuličku z nějaké folie, asi tak něco jako brok z brokovnice, tak do 3 mm na jeden mm placička, cca 8-10 cm hluboko, přibližně 25 centimetrů za hranou s osou cílů, asi půl kroku od čelní stěny polygonu. To jsme zatím nevěděli, že to tam je. Pokud budu psát u Credo DDM slovo full, tak byl LED pásek zcela vyplněn, jasněji barevný cíl detekovat nejde. K práci s Nexusy od Creda výše je třeba mít rozumnou porci sebedůvěry, a vytrvalosti. Není to jednoduchá krabička, je to skutečný měřící přístroj. Je fakt, že bez trpělivosti se nikdo k tomu, že se stane dobrým hledačem a setrvá u koníčku, pro radost a s radostí, dlouho, tak bez osobní trpělivosti se nikdo hledačem nestane. Bez trpělivosti není osobnost hledače úplná. K špičkovému zvládnutí Nexusu Credo DDM potřebujete aspoň něco málo zkušeností. Potřebujete schopnost poučit se z nastavení detektoru a jeho dopadu na detekci cíle. A budete potřebovat schopnosti nastavení detektoru měnit, pochopit ho a poznat. Tohle je už pokročilá mašinka. Pokud ale nemáte zatím zkušenosti, a je vám jasné, že tenhle detektor má perspektivu, doporučuju začít jako ve stíhací škole. Napřed dáme tréningový letoun podobného typu. Když do toho chcete jít, do Nexusu od Creda DDM výše, a netroufáte si na to, a nebo zvažujete investici, zkuste si napřed Golden Mask GM3. Získáte potřebné návyky, a budete na řadově nejvyšší Nexusy, odhaduji to do pár měsíců, velmi dobře připraveni. Navíc kdyby něco, GM trojka je vysoce konkureční detektor, s tím se můžete směle postavit celé řadě podstatně noblesnějších přístrojů, a úspěšně. Pokud někdo chce jít do Credo DDM třeba z Tejonu a dokázal ho chodit ve VCO, nebo z Loba ST, tak myslím nebude mít problém. To platí třeba i pro uživatele X-Terra 705 kteří zvládli hledání v prospectingu.

Jak to Nexusům šlo na stěnovém polygonu

Bonanza

Nexus Bonanza, all metal: 14 cm 4 ráz : OK, 24 cm Grešle: Slabě, 28 cm RU 3 kr: OK slabě, 30 cm 1Kč ČSR:  1 straně, 33 cm RU 2 heller: prsky/šusty,  35 cm RU 10 kr: 1 straný šust.

Nexus Bonanza, diskriminace: 14 cm 4 ráz : OK, 24 cm Grešle: Slabě, 28 cm RU 3 kr: OK slabě, 30 cm 1Kč ČSR: OK slabě, 33 cm RU 2 heller: 1 straně šusty,  35 cm RU 10 kr: 1 straný šust.

Já bych řekl, že na detektor s poměrně malou sondou, na 7 kHz, v automatem laděné zemi, ve třídě Zzapni a jdi jak se říká, to je pro Nexus Bonanza docela slušný výsledek.

 

Credo

Nexus Credo, all metal: 14 cm 4 ráz : OK, 24 cm Grešle: OK jasně, 28 cm RU 3 kr: OK, 30 cm 1Kč ČSR: OK, 33 cm RU 2 heller: 1 straně,  35 cm RU 10 kr: OK jasné.

Nexus Credo, diskriminace: 14 cm 4 ráz : OK, 24 cm Grešle: OK slabě, 28 cm RU 3 kr: OK, 30 cm 1Kč ČSR: OK, 33 cm RU 2 heller: OK 1 straně,  35 cm RU 10 kr: OK slabě.

Tady se jasně projevuje ručně laděná zem a to, že z popisu je zdánlivé že cíle byly detekovány poněkud slabě, je to tím, že Credo není křikloun, je to pečlivý detektor, a cíle ve třídě analogů kolem sedmnácti tisíc detekoval dost dobře. Bylo zřetelné že sonda na nižší FLF frekvenci si dobře rozumí s většími cíli, i když jsou pokryté patinou, a bude i při téhle velikosti výborná na hloubkové hledání. Credo nemělo problémy se zarušenými cíli.

 

Credo DDM

Nexus Credo DDM, all metal: 14 cm 4 ráz : OK full, 24 cm Grešle: OK jasně, 28 cm RU 3 kr: OK full, 30 cm 1Kč ČSR: OK, 33 cm RU 2 heller: OK,  35 cm RU 10 kr: OK.

Nexus Credo, diskriminace: 14 cm 4 ráz : OK, 24 cm Grešle: OK slabě i jasně, 28 cm RU 3 kr: OK, 30 cm 1Kč ČSR: OK, 33 cm RU 2 heller: OK,  35 cm RU 10 kr: OK jasné.

Tady je třeba poznamenat, že na Credo DDM a testování hraniční odezvy byly i ty nejhlubší cíle tentokrát  mělko. Závěrem chci ještě jednou říct, že detektory měly toto testování všechny obuté desetipalcové DD sondy na frekvenci 7 kHz.