Čedič a malé sondy na Hard&Heavy 2014

06.01.2015 17:37

Detektor kovu dělá to, co s ním děláte.

Úplný závěr setkání Hard&Heavy sejšnu, čili zábavy kolem nastavení a praktické práce s detektory kovů na Lovecké chatě DETEKTOR CENTRÁLA, tvořilo poutavé testování jak se to dělá s malými zarušenými stříbrnými cíli. Zarušení jsme pro detektor kovu dělali v logickém testu železem, nikoliv tedy ve stylu mince uprostřed železné trubky nebo nějak podobně tradované fantastické zběsilosti, ale jaksi tak, jak to je v terénu doopravdy. Čili pěkně železo – kovaný kousek – který běžně diskriminátor zvládá tak, že víte, že to je železo natuty, ve střední hloubce, a okolo a výš a níž putovala stříbrná grešle. Takové to normální domácí hledání, jakoby to bylo na nejbližším poli za barákem.

Detektor kovu a separace - správné sondy

  Stejně tak, jako neexistuje právní předpis ani fyzikální zákon ukládající mincím aby se zdržovaly na poli nebo na louce jenom v hloubkách plus mínus deset centimetrů, neexistuje také nějaká zákonitost, že mince jsou jen pro detektory kovu v snadno dostupných písčitých a polopísčitých půdách kolem Brandýsa nebo Mělníka, a nebo akorát někde u Mikulova, kam se na ně jezdí. Jsou totiž kdekoliv, kdekoliv žili lidé. Je ovšem pravda, že na těch snadnějších lokalitách je to doopravdy snadnější, a uspějí tam i detektory, které už to mají doma za barákem těžší. Ale co, je to pro radost, takže, jak na to:

Detektor kovu a separace - základní sonda

  V prvé řadě, pomalu. Jde o to pracovat s cívkou přiměřeně jejímu výkonu na detektoru kovu, a přiměřeně k její velikosti, a přiměřeně k záměru, který jako hledači máte. Se středními sondami se ukázalo, že železo dokáže cíl při běžném chodu mnohokrát přebít a vymazat. Jiné ale je, když už o něm víte, a zkoumáte co to je. Ale i tam narazíte na takzvanou separační hranici sondy a detektoru. A na chyby v pohybu s detektorem kovu. Chod sondy musí být, u hledače, přiměřený pravděpodobnému a rozumově očekávanému výskytu železa na lokalitě. Pokud tedy dojdete k závěru, že tam může být cíl, přezkoušejte co to je křižováním, a zkuste se dostat za železo, tedy přicházet k cíli ze strany, kde to železo nemáte. To pomůže u každého detektoru. U analogu, to je jednoduše bez displeje, a jednoduchého digitálu, to je jednoduše s displejem. Pomůže to u přístroje jakéhokoliv výkonnostního kalibru. Nezapomeňte, že navíc nad cílem železo změní odezvu v audiu. Pravda , u úplně jednoduchých digitálních dvoutónu se změní také odezva, a to znamená že slyšíte akorát železo, nebo hodně nečistý železno-barevný tón. Čím lepší detektor kovu, tím lepší odezva. Neinak tomu je multifrekvencí,multifrekvenčních detektorů kovů. U nich vždycky ta barva jako barva vyplave do audia. A na CTX se ještě podepíše na displeji přesně i přes železo, které vidíte na červeném úplavu odspoda až do pozice vedle cíle.

Detektor kovu a separace - rušení železo

  Co dál? Nasadili jsme tedy speciální malé sondy, na Golden Mask GM4Pro a na Minelab CTX 3030. To vyvolalo čilou diskusi mezi účastníky jak s tím chodit. Jak tedy? Jde vám o cíl, který je mezi nechtěnými cíli. To si uvědomte. A tak prostě a jednoduše, prohledáváte místo jako s bodovou svítilnou někde ve starém sklepě. Ve tmě, nebo v polotmě, kde vám propadla mezi prsty poměrně zašlá mince mezi zašlapané cihly. Takže pomalu, a z různých směrů. Projíždíte předpisové osmičky, s krytím terénu v celé ploše pod sondou. Při normálním máchání otroka palmovým lupenem nad hlavou velkovezíra můžete vířit vzduch celý den a nemusíte dosáhnout vůbec ničeho. To samé platí při oblíbené začátečnické technice hledání, neklidném orientačním běhu přískoky. Tady se naplno projeví, s malou sondou, jak umíte hledat. Nic víc, nic míň. Malé sondy při správné obsluze, na správných detektorech kovu, dělají to, co mají. Výsledkem mnohokrát bude, že odezva bude jasná, a čistá. A o to nám na Hard&Heavy sejšnu šlo, jak na to. S malou sondou. A jak jsme pozorovali a poslouchali, už se základní sondou – ty bývají dnes kolem deseti jedenácti palců, to bylo v lepším případě zastřené. O velkých sondách ani nemluvě, pod nimi správným a jasným čistým signálům nebylo do zpěvu, pokud vůbec něco čistého a nefalešného bylo. Tím v žádném případě nemíním, že to neviděli. Bylo to ale jiné než načisto. Je to taky o audio odezvě co leze z detektoru. A sluchátka, to je alfa a omega. Správná a vhodná sluchátka.

Jak a s kým s detektory kovu hledáte - na co si dát pozor

  Podrobné prohledávání, na to ty malé sondy právě jsou. Na jemnou práci. Jistě, neprolítáte kilometry a nebudete mít možná v kapse tolik barev jako rychlošmrdláci, ale tenhle styl, to je dovednostní hobby, není to bezmyšlenková nádeničina od kilometru a od kila. Odměnou je, že jste chytili rybu kde jste chtěli a jak jste chtěli. I když, je to těžké, protože někteří kolegové nepokrytě sálají postojem – rychle to kdekoliv komukoliv za každou cenu po celém povrchu vybrat. Takže je také důležité, jaké máte na tohle hledání kamarády, protože přemrštěně nálezově orientovaní týpci vám dokáži den s velkou radostí poměrně úspěšně kazit. Dejte si na tenhle jejich charakterový rys pozor, oni se nezmění, je to v nich. Zejména když to je u vás doma za chalupou, kam si chodíte jen tak na procházku. Nejde o to, jestli něco najdou, ale jak nenažraně to tam celý (a ještě o kus víc) za tři minuty křížem krážem zdupou. Nenápadně, s úsměvem – já nic. Jen si hledám jak se mi zlíbí. To nemluvím o úplných echtpacholcích, co se tam ještě v noci s čelovkou vrátí, když nedejbože něco u vás najdou. Nebo vidí, že někdo něco našel. Téhle práci, zkušeným dohledávkám, kdy si jdete na jisté místo v jisté věci, se věnujte raději osamotě. To pořád nemusíte být v té nejhorší společnosti.

Detektor kovu a mineralizace - čedič.

  Čedič. Pro čediče a záměrné trápení se na nich jsme pokračovali se stříbrnou grešlí. Tady se ukázalo, že detektory cíl vidí jinak, když je čedič jaksi zespodu, a mince je nad ním, s nějakou vrstvou terénu. Tohle je docela zvládnutelné. Horší to je, když je čedič ještě nahoře, dole, okolo, a vedle. Tam dohrála ta správná hudba skoro každému z přítomných, až na multifrekvenční Minelaby FBS a na GPX, kterému to bylo jaksi uplně jedno, jestli tam čedič je nebo není. Tomu to neva. A máte doma čedič? Podívete se na odkaz do mapky. Najděte si svůj okres, svoji obec, svoje město, svoje pole, svůj les….

Jirka Vavřina, DETETOR CENTRÁLA

 

 

DETEKTOR CENTRÁLA e-shop by Značkové detektory kovu

Vyberte si kvalitu. CTX 3030, Safari, E-Trac

Minelab Safari - Multifrekvenční standard na začátek

Dvakrát all metal Co za svoje peníze dostanu? Na to zákazníci myslí. Minelab Safari dává dobrou hodnotu. Vedle výkonu to je celá řada unikátních a vyspělých možností jak nastavit detektor, aby poskytoval něco mimořádného. Tou mimořádností jsou dvě nastavení pro režim all metal. Mimořádné na tom je,...

Minelab CTX 3030 - Top detektor pro top hledání

Pro náročné hledače. Díváte se na stručný medailonek Minelab CTX 3030. Tenhle detektor kovu je pro vyjímečné hledače. Mimořádné funkce, mimořádná separace, držení dvou cílů najednou. A vyvážení je neuvěřitelně dobré, nečekané, je to asi to první, co byste chtěli kritizovat, váhu, ale na ruce je to...

Minelab E-Trac - Koncentrovaný plnokrevný výkon

E-Trac má drajv Pro detektor kovu Minelab E-Trac je příznačné, že se s ním můžete postavit naprosto čemukoliv co je na trhu, když si budete chtít změřit síly v opravdovém hledání.  Pro E-Trac platí, že nejvíc získáte, když si ho pořídíte tam, kde mu rozumí a kde E-Trac dokážou  ovládat....