České zámecké parky a jejich dřeviny

04.03.2014 17:50

Parky a stromy v krajině

Zámecké parky, to není jenom chráněný lednicko-valtický areál, ale také celá řada drobnějších ploch, vlastně někdy jenom okrasných zahrad. Většinou pocházejí z novověku, a nacházejí se v krajině ve velkém množství.

Můj první zájem o stromy v těhle parcích je spojený s Rychlými šípy. Musel jsem mít listy posvátného Stínadelského stromu, jinanu dvoulaločného. Nejbližší, o kterém jsem věděl, byl v parku u zámku v Malči. Tak jsem musel do Malče. Bylo to zhruba v době, kdy autor knihu, kterou se snažím představit, dopisoval.  A to bylo na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.

 Kniha České zámecké parky a jejich dřeviny od Karla Heikeho je tedy zhruba z té doby, kdy jsem musel mít ten lupen z Gingka. Pro současnost má tahle starší knížka pořád co nabídnout. Je v ní abecední seznam zámeckých i jiných parků, jejich popis, a to může být vynikající pro směřování víkendových výletů.

  Chce to ale napřed ještě zapátrat v mapách, celá řada těch parků může být dnes, vlastně, byla pořád, za plotem a v soukromých rukách, a nemusí být přístupná jen tak z ulice. Respektujte soukromé vlastnictví. Někde se staly parky součástí novým módních hotelů, a jinde zase dokonce zanikly v zástavbě domků.

.

  Publikace obsahuje unikátní fotografie z osmdesátých let, a také celou řadu schémat parkových úprav a ještě k tomu reprodukce leptů a rytin, které se jinde takhle pohromadě jen tak nenajdou. Parků a staveb nebo sídel které byly s nimi spojené je v knize 429. Dobře se můžete orientovat kde je nebo byl jaký park podle mapek rozčleněných po spádových oblastech.

 Zajímá-li vás, jak krajina vypadala, nebo dokonce ani nevíte, že existuje něco jako tulipánovník nebo jerlín japonský či javor ginnala, jako byly u zámku v Ratboři, tak tohle je ta pravá kniha. Mimochodem, v Ratboři je dnes ze zámku hotel, a dost se to tam od roku 1984, kdy kniha vyšla, změnilo. Přečíst si musíte knihu už sami, a sami si ji také sehnat. Je to podle mě docela poklad, a bez úsilí nejsou poklady. Autor knihu chystal pěkně dlouho, od roku 1958 až do roku 1980. Ještě poctivá práce, žádný rychlošmrdlání, šupsem šup tam googlem, využít co našel někdo jiný, a bez nějakýho velkýho úsilí s tím rychle ven. Nebylo to asi úplně lehké, tu knihu sestavit. Jako se vším, co je moc lehký, tak to většinou nemá ty potřebný grády. A i vytvořit park, postavit zámek, nemohlo být lehké. Ale masy chtěj lehký čtivo, lehký nenáročný věci.... Příjemné počtení přeju.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA