Československé lehké opevnění 1936-1938

29.12.2014 09:56

Řopíky. Tak se jim říká. Co byly, co znamenaly

Opevnění řopíky kniha

K dobrému vychování mladého muže patřilo a snad stále i patří vědět alespoň základy o systému našeho opevnění před druhou světovou válkou. Zajímavé třeba je, kolik se jich z více než devíti tisíc postavených vlastně zachovalo. To si můžete zkusit tipnout, nebo najít ve výborné knize Velká kniha o malých bunkrech, aneb Československé lehké opevnění 1936-1938. Pod ní je podepsaná trojice autorů, Tomáš Svoboda, Jan Lakosil a Ladislav Čermák. Knihu vydala v roce 2011 Mladá fronta, která se tématu předválečných příprav naší republiky na obranu věnuje chválihodně pravidelně a zřejmě i cílevědomě.

Průběhy linií opevnění

  Hodně pěkně a pro mnoho lidí i hodně poučně je zpracované první dějství našeho opevňování po roce 1935. V tom roce se hodně změnilo, přestali jsme si tak trochu věřit, že může mít moderní obraně-útočnou armádu, a rozhodli jsme se jaksi zakopat. A vznikla opevňovací doktrína. Výsledkem byla jednoduchá kulometná hnízda, a pokud se do knihy podíváte, zjistíte spoustu podrobností o torzech vybavení prvních pevnůstek. Od ventilátorů na šlapací pohon přes střelecké stoly až po skladování materiálu v kulometných pevnůstkách.

Technická zařízeí opevnění - pevnůstky

  Po roce 1936 se opevňovací program rozjel naplno. Pro mě byl, pro představu jaká to byla práce, důležitý údaj, že na pevnůstky se spotřebovalo dvakrát více betonu než na celou hráz Vranovské přehrady. Mimochodem, Vranovská přehrada a okolí, to musíte vidět, je tam spousta pozoruhodných typů a podmodifikací lehkého opevnění. Vidět Vranovské pevnůstky patří k dobrému tónu a nutným znalostem mladého muže, pokud chce v sociálních skupinách opravdových mladých mužů uspět. A jelikož věk trampingu skončil, musí svůj zájem o naši historii maskovat jinak, třeba že tam jde hledat kešky. To mu na sockách projde, to nebude nikomu divné, to je módně povolená údajně neškodná zábava, na rozdíl od oblézání pevností. Na, a u těch bunkrů jsou kešky dneska už taky.

Opevněná linie ČSR Lafety a clony střílen opevnění

  S touhle knihou v ruce doporučuji vyrazit i na jižní Moravu, kde se zachovaly nejsouvislejší pásy toho, co bylo vybudováno, a podívat se na moravské modifikace starších kulometných hnízd i pozdějších pravých řopíků. Na Moravě bývá leccos vždycky jinak, a to platí v opevňování též, tam je ten velmi zajímavý a poutavý regionální folklórní vliv pozorovatelný také.

Objekty opevnění řopíky Zvláštní pevnůstky řopíky

 Stejně tak je třeba navštívit s Velkou knihou o malých bunkrech západní Čechy. Opevnění Úterského potoka prostě musíte vidět. K bontonu také patří dojít si ve  východních Čechách pod pevnost Bouda v Orlických horách poplácat beton řopíku s diamantovým příkopem, a nebo zajet na Opavsko a prohlédnout si objekt pro kanon proti útočné vozbě. Čili, protitankový kanon, řečeno moderněji.

Výzbroj objektů opevnění

 Výčet míst a pevnostních staveb, které mají svoje kouzlo a sílu jistě není úplný. Jenom pro informaci, jaká to byla síla, tyhle lehké pevnůstky: Mělo v nich být na dvacet tisíc kulometů, což představovalo 40 procent našich kulometných zásob. Přestavte si dvacet tisíc kulometů, co to je za masu. Na každý kulomet bylo nachystáno pro první dny boje - hned k dispozici na opevněné linii - deset tisíc nábojů na jeden kulomet. Což je 200 milionů nábojů. Taky pěkná hromada. Plus bedničky na střelivo, kulometné pásy a zásobníky, granáty, každý z obsluhy svoji pušku.... Mnoho dalších detailů se dočtete právě v téhle knize.

Polní opevnění 1938

Unikátní pevnostní objekty opevnění  Zničené objekty během výstavby opevnění - bunkry.

 Velmi pozoruhodné je zdokumentování unikátních polních objektů, které nahrazovaly nedokončené pevnůstky, nebo také archivní fotodokumentace pevnůstek, které byly zničeny už průběhy výstavby. Třeba té, co je skrytá v záhozu pěchotního srubu Zatáčka na Znojemsku, který pevnůstku při výstavbě pohltil.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Objekty lehkých opevnění 1938

Zdroj: Vlastní pozorování autora a kniha Velká kniha o malých bunkrech, aneb Československé lehké opevnění 1936-1938.

Další  mikrorecenze a upoutávky najdete v Blogu na tomto webu: Analogy východní Čechy

 

   

 

Vyberte si kvalitu. CTX 3030, Safari, E-Trac

Minelab Safari - Multifrekvenční standard na začátek

Dvakrát all metal Co za svoje peníze dostanu? Na to zákazníci myslí. Minelab Safari dává dobrou hodnotu. Vedle výkonu to je celá řada unikátních a vyspělých možností jak nastavit detektor, aby poskytoval něco mimořádného. Tou mimořádností jsou dvě nastavení pro režim all metal. Mimořádné na tom je,...

Minelab CTX 3030 - Top detektor pro top hledání

Pro náročné hledače. Díváte se na stručný medailonek Minelab CTX 3030. Tenhle detektor kovu je pro vyjímečné hledače. Mimořádné funkce, mimořádná separace, držení dvou cílů najednou. A vyvážení je neuvěřitelně dobré, nečekané, je to asi to první, co byste chtěli kritizovat, váhu, ale na ruce je to...

Minelab E-Trac - Koncentrovaný plnokrevný výkon

E-Trac má drajv Pro detektor kovu Minelab E-Trac je příznačné, že se s ním můžete postavit naprosto čemukoliv co je na trhu, když si budete chtít změřit síly v opravdovém hledání.  Pro E-Trac platí, že nejvíc získáte, když si ho pořídíte tam, kde mu rozumí a kde E-Trac dokážou  ovládat....