Československé mince - katalogy

15.03.2014 18:33

Kouzlo obyčejných nálezů mincí

  K hobby hledání s detektorem kovu patří i nálezy mincí, ze kterých jste v počártku nadšení, ale v brzku, konfrontováni s realitou, se k nim nechováte už nijak s úctou. Škoda, že si lidi častěji nepřipomínají ten skvělý pocit při prvních nálezech, a vlastně si to opovrhováním obyčejnými mincemi kazí.

  Pro poněkud lépe lidsky připravené hledače patří katalogy Vlastislav Novotný: Mince Československa 1918-1992, České republiky a Slovenské republiky 1993-2012 a také Jiří Vandas: Československé mince 1918-1992, Mince České republiky a Slovenské republiky 1993-2008, k jakési základní a důležité výbavě.

.

  Nedávno mi ukazoval kamarád hledač moc pěkný padesátník, unikátní kousek v dobrém stavu, z písku, neotřelý, nesežraný agrolučavkami, navíc ceněný ročník 1926. O legendárním Rakousko-Uherském 2 haléři 1892 ví asi každý kdo přišel někdy jakkoliv s mincemi do styku. Ale kdo něco tuší o takových, a vlastně ještě větších skvostech něž je ten 2 haléř? Skvostech jako je 25 haléř ČSR z roku 1932 nebo o 20 haléři 1933? Jenom pro představu, jdete kolem velkého, starého, stromu, říkáte si jak ten tady asi tak je dlouho, a sníte si o stříbrňáku. Ale on ten strom má třeba jen osmdesát devadesát let: To ještě žijou lidé, co ho pamatují jako tenký proutek, a právě tyhle pěkné mince pamatují taky.

.

  Samostatnou kapitolu přestavují unikáty z doby poloranného socialismu, a to třeba  desetník s tečkami u letopočtu z roku 1963, kde bylo použito na revers razidlo z padesátníku... Prostě jsou i tohle už poměrně zajímavé mince. Jsou o moc víc zajímavější než ty uplně současné, platné. Z novodobých plechových jen potažených nějakým barevným kovem nezbyde za pár let nic. Oba katalogy se nechají sehnat ať už přímo v numismatických obchodech, nebo také z druhé ruky různě na internetových bazarech, a cena nebude extrémní.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA