DeTech SEF a NEL Hunter na Tejonu

09.02.2014 15:11

Vzájemné ovlivňování detektoru a sondy

Když jdou spolu, vedle sebe, dva stejné detektory, jeden druhého ovlivňuje. Chodíme někdy dva  s detektory kovu Tesoro Tejon. Jeden detektor s DeTech ULTIMATE a druhý, ten můj, s  DeTech SEF 12x10.  Protože nenosím jen Tejona, ale i další detektory, tak když se kámoš podívá do kufru a vidí, že jsem zvolil Tejona se SEF, říká: Zase máš ten sonar. Rušíme se docela dost, jeden druhého slyší klidně i na šedesát metrů. Umíte to trochu po hledačsku vyostřit.

Co s tím, když se detektory ruší, a nemáte jinou volbu než právě ten jeden, jelikož je na dané lokalitě na dané cíle právě ten nejúčinější? Hledal jsem cestu, jak na to. Inspiroval mě test odezvy různých sond na Minelabech X-Terra. Tam se  ukázalo, že na totožných cílech, totožném polygonu, tedy jak se říká, za jinak stejných podmínek, byly sondy potřeba z pohledu groundbalance ladit na detektoru každou jinak. Některá byla potřeba pro neutrální ladění posunout na detektoru více do negativna, a jiné zase byly negativní jaksi už z fabriky, tak se muselo štelovat  podstatně víc do plusu. Jako přirozeně negativní se ukázaly tehdy sondy NEL. 

  Tak jsem zkusil vzít doma ze zdi NEL Hunter, který jsem používal před tím hlavně na Vaqueru. Sondu jsem dal na Tesoro Tejon, místo mojí oblíbené DeTech SEF 12x10. Mám ji rád přesto, že ULTIMATE je evidentně nyní jednička v sondách zaměřených současně na průnik půdou a na citlivost. SEFku mám hodně nachozenou, hodně naposlouchanou, a je pro mě jednou z nejstabilnějších variant, když chci mít detektor ve výkonu a ve spolehlivosti indikace typu cíle seřízený jak stabilně tak nadoraz. Když je na přesně nastavený, sonda na mě mluví uplně jasně, je to ono, není to ono.

 Hunter se ukázal jako dobrý nápad. Nerušili jsme se. Detektor kovu Tesoro Tejon se choval  ukázněně. A co bylo třeba dělat jinak? Za prvé, přeladit zem po přezutí sondy zhruba o třetinu otáčky do plusu,oproti SEFce. Na tom samém místě. Za druhé, změnil se trochu zvuk detektoru, byl ostřejší, a i kované nebo tvarované železo mělo o hodně pichlavější zvuk. Krátký, s rychlým náběhem, ostrý. NELka kreslí hodně stroze, a po nachození to byla v extrémně zabordeleném místě rozorané cesty výhoda. Detektory se slyšitelně nerušily, nebylo to typické takatakatakatak ani na tři metry. Natož to, co jsme zažívali s ovlivěnými sondami, na desítky metrů rušení a ztráta potřebných stabilit.

 Jen v modulaci zvuku bylo slyšet, když jsme byli blízko, jakoby se od něčeho odrážel, když se detektory slyšely. Rušení, byť bez prozvuku a klepání, druhým detektorem kovu, ubírá hloubku, elektronika se jistí. Česky řečeno, ticho neznamená, že se nic neděje, nenechte se ukolébat! Je tam ještě jedna otázka, která možná někoho zajímá, a to - proč tomu tak bylo, když detektor má frekvenci jaksi danou z fabriky? Předpokládám, že volba sondy může nepatrně detektor ovlivnit. Tesoro Tejon je v továrním popisu specifikované na 17,2 až 17,6 kHz, a sonda s tím nejspíš maličko v daném rozpětí pohla. Na samotné hledání, byli jsme na známé, pro nás známé lokalitě, tak na hledání to ale vliv nemělo. Tejon pracoval s Hunterem přesně. Bylo třeba jen dát pozor na odladění země. To semusímhlídat vždycky. Pravda, automaty a skryté funkce chovající se jako automaty vyklidňují detektor, ale cena není jiná než ztráta dosahu. Nebo to vidí sice parádně, ale jen ložené cíle.

NEL Hunter, vlastně nejlacinější doplňková DD sonda pro Tesora,  chce stejně jako ostatní NELky pořádně odladěnou zem, a pak hledá naprosto výborně. Ještě jedna věc, zaznamenal jsem, že když jsme byli moc blízko nebo signál vedla voda, byly okolo louže ze sněhu, a v těch asi ty vylouhované soli z pole, tak při přepnutí do druhé diskriminace a zpět bylo slyšet jakoby nabíhal slabě a kraťonce před signálem treshold. To byla reakce elektroniky na druhý detektor, nic jného. A ještě jedna věc, je tam přeložený, zameliorovaný potok. Voda si hledá svoji cestu. Když jsme byli v ose bývalého potoka, tak bylo prozvouknutí toho falešného názvuku tresholdu slyšet na větší vzdálenosti. Voda s výluhy z půdy prostě signál přinesla i na dvacet metrů, s tím se nedá dělat nic.

  Netuším, jestli to co píšu, mimo zkušených hledačů  dokáže někdo využít pro svoji praxi. Jde o to, jak máte detektor nachozený. A jak dobrá máte sluchátka. Pro bezsluchátkové ultras to nemá snad ani cenu, těm je to na nic, na tohle bez dobrých sluchátek nejde dosáhnout.  Nám se to využít povedlo. Jak to víme? Víme to proto, protože si můžeme vyměnit pár slov a nemusíme, jako před tím, hledat každý na jiné straně pole. A navíc, potvrdilo se, že NELky a SEFky vyžadují každá trochu jiné ladění detektoru. A to jsem taky chtěl vědět o přirozeném sklonu k sond k pozitivitě nebo negativitě. Zda to nebyla jen záležitost  detektorů Minelab X-Terra. Takže: Platí to i na Tesorech.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA