Encyklopedie Římské a Germánské archeologie

28.03.2014 14:59

Pozoruhodné artefakty z dob minulých

  Tahle kniha by neměla vypadnout z ruky hned po prvním prolistování. Pokud jste znalí a dokážete si propojit jinou literaturu z Antiky a tuhle knihu, budete z Encyklopedie Římské a Germánské archeologie v Čechách a na Moravě autora Eduarda Droberjara nadšeni. Stejně jako já.

  Období, kdy mezi sebou bojovali Římané a Germáni, není určitě tím nejstarším, které lze  pomocí archeologických důkazů na našem území sledovat. Jsou tady už ale k dispozici pokročilé technologie a vyspělá řemesla, přičemž ty naše se zase tak moc od těch tehdejších už neliší. Je to doba velkého rozmachu zpracování kovů, a tak nelze nijak podceňovat terénní informace o pecích, které byly v takových podélných bateriích na mírných svazích. Skoro to bylo období, ve kterém možná žili lidé, kteří si mysleli o své budoucnosti třeba tohle: Zítra se bude tavit všude.

.

  Naprosto fascinující jsou zvláštní nástroje, jako tkací mečíky nebo různé nářadí na práce, jejichž obsah už dávno krok po kroku neznáme. V knize je tématu věnováno dost prostoru, a kdo si porovná současné nářadí a tehdejší, vidí řadu souvislostí. Ovšem různá kování, opaskové zápony, to je skutečná lahůdka.

.

  Autor se v knize dostal též k zachycení současných osobností archeologie a najdete na stránkách potřebné mikroprofily badatelů. To je moc dobře, neboť historická zkoumání jsou dělána lidmi, jejich zájmem je lidská činnost, a patří k přirozenému lidskému pudu, zajímat se co kde kdy bylo, a co po tom zbylo. A na osobnosti oboru se nějak zapomíná. To platilo i v antice, kde se k danému období filosofická škola stoiků právě tématu - jak rychle lidé na lidi zapomínají - poměrně hluboce věnuje. O stoicích toho ale v knize moc není. To musíte číst víc.  To chce mít širší a nepovrchní rychle zgůglený znalostní záběr, abyste si dokázali poskládat kontext. Vraťme se ke knize. K téhle knize. Encyklopedie Římské a Germánské archeologie vám může hodně otázek zodpovědět, ale také nově otevřít. Třeba tu základní. Kdo byli oni. 

.

 Opět, z pohledu souvislostí, při hledání na polích nacházíme na některých místech i poměrně nekonečné množství malých hřebíčků. Mraky. Snažíme se je odfiltrovat, a soustředit se na hezčí nálezy, na mince, na přezky, na knoflíky, a nebo na artefakty z podstatně mladších období, o které jde v povětšině. Jenže, kdo dokáže říct, jestli ty hřebíčky nejsou třeba z podešví legionářských bot?

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA