Ilustrovaná encyklopedie numismatiky

27.03.2014 10:08

Souborný přehled pro Čechy, Moravu i Slezsko

Numismatické knihy, dobré numismatické knihy, by měly obsahovat jak informace a obrázky mincí, tak doplňovat numismatickou faktografii o poznámky o mincmistrech, sběratelích, o oběhu souběžných ražeb na území, a také by měly být aktuální a čtivé. Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numismatiky autora Zdeňka Petráně tohle nesporně naplňuje.

.

Její abecední uspořádání není úplně stejné jako u katalogů, kde jsou přeci jen mince řazeny spíš v časové řadě podle nominálů, a tak je nemůže zcela nahradit, ale určitě je výrazně doplňuje. Na jedné straně nebo dvoustraně se tak potkáte s ražbami v rozpětí celého kulturního, nyní myšleno mincovního období. Což je poměrně dobrý námět k přemýšlení, ta souvislost, že jak že vlastně dlouho už tu civilizaci pomocí mincí utváříme. A jaké úsilí tomu věnujeme.

.

Pro zájemce o humanismus spojený s mincemi platí, že určitě zpozorní při pročítání odkazů na kdo byl kdo. Na stránkách je dotčena každá specializace, od rytců, malířů pracujících na námětech, mincmistrů, až po numismatiky, nebo historiky a vědce a instituce působící na poli numismatiky. Zachycen je i systém měn a jejich částí. Upřímně, kdo ví přesně co to byly šinderlinky, a jakým zlomkem kterého nominálu byly.

.

  Kniha nyní vyšla už ve čtvrtém a přepracovaném vydání. Publikaci můžete pohodlně získat v naší mateřské síti Lovecpokladu.cz, kde je k dispozici. Osobně bych rád vypíchl velmi čitelné zpracování ilustrací a kvalitní tisk,  to se hodí určitě každému, komu už studiem mincí postupně uchřadl zrak. V neposlední řadě, v encyklopedii najdete prameny, rejstřík literatury, který vám umožní další studium a odborný růst. Ten rejstřík je skutečně velmi důležitý pro plné pochopení šíře numismatické problematiky. Nahlídněte do něj. Jen si představte, kolik lidí věnovalo svůj čas a energii poznání oboru, práci s nálezy mincí, práci s hledáním souvislostí. A jejich ověřováním. Numismatika není jen o sbírání, není to jen o obchodu a hromadění majetku prostřednictvím nalezených stříbrňáků a zlaťáků. Tato pomocná historická věda je svým přesahem podstatně širší, a svým charakteristickým způsobem popisuje život člověka. Jsem rád, že knihu mám a můžu se z ní těšit.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA