Jak to vidí detektor kovu Credo DDM 10“

08.12.2013 14:29

 Máte-li zkušenost jak s analogy, a jejich odezvou, tak s digitály a reakcí na displeji, je tohle skutečně něco mezi. Pokud jste na digitálu museli doufat, že se audio neplete když na displeji není to správné číslo, tady  je  ten DDM system. Definite discriminate meter. Pásek LED nefixluje, a když se rozsvítí, a jste skutečně nad cílem, je to ono. Jenže, jak se rozsvítí? Tady asi bude o chlup lepší než video strohý popis.

  V první řadě si můžete poslechnout zvuky Nexus Credo DDM v naší audio knihovně, a to jak v režimu diskriminace, tak v režimu all metal, jak v jednotónu, tak v multitónu. Ale napřed si to tady přečtěte. Pro protestování jsem použil cíle stejné jako pro detektor kovu Nexus Standard MK II. Když si kliknete na podtržený odkaz, budete rovnou na příslušné stránce našich webů. Credo DDM a Standard MK II, stejné cíle, tož, to bude možná pro někoho zajímavé, pokud bádá jaký je do čerta v těch detektorech rozdíl. Rovnou říkám, že v nich  rozdíl je.

  Na dosahu v absolutní míře se Credo DDM skoro, říkám skoro, a to neznamená že uplně, blíží k Standard MK II. Nemám tak hluboký stěnový polygon, nejhloubš tam mám slot na 40 cm, mince je v realitě ještě o nějaký centimetřík hloub, šterbina je malinko šikmo. A s malou diskriminací pod 10 hodin se tam Credo DDM v all metalu na pražáka  dostalo, s citlivostí na 9 a s tresholdem na skoro ticho. Čili v pohodovým režimu. Nechci, aby mě u toho detektory v testech povídaly, i když umím na zázněj chodit, a někdy to dělám, a baví mě to, ale není to styl, který je pro každého, a každý ho taky neumí. Mám rád, když detektor jde do hloubky a cíl si v odezvě jakoby táhne.

   To multitón u Nexusů krásně umožňuje, je to pomalu tak hezké jako VCO u detektorů kovu Tesoro. Apropó, když porovnám na svoje ucho Credo DDM a Nexus MK II Standard, tak ta odezva Standardu je o hodně bohatší a širší. Credo DDM je takové zvukově přísné, a strohé. Je to tam, není to tam. Pro řadu hledačů to ale bude přesně to, co chtějí.

Poznámka k DDM identifikátoru

  Ještě jedna technická poznámka, k doplnění komentáře ke konstrukci, speciálně u Credo DDM. Ten LED pásek skutečně hodně svítí, dokonce bych řekl, že večer to je až dost. Pokud někdo z důvodů pracovního vytížení nemůže relaxovat hledáním jindy než brzy ráno nebo pozdě večer nebo někdy mezi tím, tak asi bude třeba ty diody malinko nečím zatejpovat, docela to oslňuje. Jinak to maká výborně, neplete se to.

  Stříbrné koruny a Credo DDM

  Jak si vedlo Nexus Credo DDM na stříbrných korunách? Jak jsou uložené najdete třeba v popisu testovacího polygonu u Nexus Standard MK II. Tak prvně, v nastavení se nechají dělat kouzla. Ručně odladěno, stabilní, citlivost na hodnotu devět a kousek, diskriminace na deset hodin a kousek. Ag koruna naplocho ve 30 cm, s tím mým zarušením co tam je natrvalo, a dalo to plný LED pásek, nastaveny a vyzkoušeny jak all metal i iron reject módy, a podle mě žádný problém. Převzetí signálu na Fast, a signál bez závad.

 Detekce mince - stříbro na hraně

  Druhá hloubka,  tam je mince postavená, čistá hrana. Je zároveň nejblíž k zarušení železem, a tady se zastavím. Přešel jsem na All metal. Samotnou detekci cíle i tažením sondy přes železo DDM dalo, i ve Fast. Pokud se ale přepnete do střední rychlosti zotavení po dalším cíli, tak je to podle mě ještě lepší, vypadá to, že detektor dává předost tomu barevnému cíli. Pro samotnou detekci je důležité posoudit přesně kde je cíl. Uplně pomalu táhnout cívkou, skoro jako s bezpohybem, a dát si nastavení na Slow. Pamatujte že máte DD sondu, a že my víme, že mince je nastojáka, tak produkuje v podstatě jednostranný signál. Tady už se začíná Credo DDM od MK II odlišovat, oba detektory cíl vidí, leč Credo DDM potřebuje trochu větší pečlivost při identifikaci.  Není to velký problém, jenom se to chce naučit přístroj ovládat. Na druhou stranu, ruku na srdce, existujou přístroje, kde můžete být pečlivý do aleluja, a stejně se  nic nedozvíte, akorát že „tam něco je“ . A nebo tuhle korunu ve střední hloubce na hraně nedokážou vůbec najít, nedostanou se přes povrchové rušení alobalovými smotky a to železo, a svádí to na polygon :-), polární záři, sluneční elektrárny, mobil v kapse, wifinu na baráku... :-)

  S třetí hloubkou to bylo velmi podobné, a tady  se ukázalo vlastně to, co se ukázat mělo. Zatím co na druhé hloubce téhle sekce polygonu se detektory perou s maskováním cíle velkým železem co je poblíž, tady na Ag korunové trojce běžný kovaný kousek nepředstavoval pro odezvu detektoru problém. Tenhle cíl se nechá dát na Credu DDM i v nastavení na iron reject, tedy v diskriminaci. Zase asi chcete slyšet jak na tom bylo Credo DDM proti Standard MK II. Podívejte se do testu MK II. Ten nejvyšší Nexus je prostě ještě silnější mašina než Credo DDM, a tím to asi z pohledu srovnání uzavřu. Poslední Ag korunu na hraně v 26 cm Nexus Credoo DDM detekuje také.

.

  Detektor kovu a identifikace cíle

  V nastavení all metal, s citlivostí skoro naplno, a musíte se přesvědčit už jednoznačně v režimu slow jestli tam je nebo není barevný cíl. V audiu ho zaslechnete, a je třeba v první řadě, zjistit kde je cíl, a identifikovat jestli tam je sám. Pásek vám ho totiž označí jenom tehdy, když najedete přímo nad něj. Jinak hlásí stranové rušení od želez, tehdy maximálně probleskne, a nezůstane držet. V režimu slow se to ale dá krásně provést. Při přepínání režimů je třeba počkat okamžik, než se elektronika zbaví šumů, a ustálí se. Ve sluchátkách je to slyšet velmi dobře, že se toto děje. Navíc, pokud jste v all metalu, a detekujete zarušený cíl, tak je ta barva slyšet vedle toho prskání a nebo krátkého písknutí železa jakýmsi echem v tresholdu, ten se mírně zvlní. No, asi bych toho po Vás chtěl moc :-) Čili,dá se to,a musí se to umět. A mezi námi, tenhle cíl není zrovna povrchovej velkej atd atd...

Rozpoznávání cíle špičkou na 10“ DD

  Ty chvíle strávené zkoušením jak detektor vidí poměrně velká Ag, ale špatně z pohledu detekce uložené cíle, mě donutili prověřit, jak desetipalcovka dokáže detekovat železo a barvu. Vybral jsem menší AB knoflík a kované kroužky, a mučil Credo DDM, abych z něj dostal informaci jak na barvu poblíž železa. Takového železa, které dělá většině hledačů problém.Ti potom často přejdou do defenzívy, a pořídí si jednoduchý, lehký přístroj, kterým sice železo nekopou, a raději spokojeně dobré cíle přecházejí. A nebo to svádějí na detektor, že kopou železo. My na detektor nic svádět nebudeme. Krátká informace. Opět je třeba zjistit, kolik je vlastně cílů okolo, a po čem jdete. Máme na to takové cvičení, na Tesoro Tejon Academy, kde se po hodinovce triků s odladěním detektoru pustíme do separačně/diskriminačního placu. A tam se snaží všichni postupně označit, kde si myslí že je barva. Je to narvané ještě kovanými hřeby a kroužky. No, a jak na to s Credo DDM? Klasicky. Špička jasně určuje - podle nastavení audia zvukem a jasně páskem, co je co není barva. Železo, když už ho dokážete doopravdu najít, i kovaný kroužek, produkuje pod špičkou sondy na LED tmu. Barva tmu pod špičkou sondy neprodukuje, a od začátku do konce průchodu pod podélnou osou DD sondy dává signál jako barva.  Mrkněte na fotky.

.

Subgramová stříbra a Credo DDM

  Mám-li ještě jednou trošku porovnat nejvyšší Nexus Stadnard MK II a druhý nejvyšší Credo DDM, tak bych řekl, že na subgramech rozdíl v rozpoznání cíle až na poslední hloubce. Credo DDM dalo 8 a 12 cm bílý peníz s doplněnými kovanými hřebíčky v diskriminačním režimu a s citlivostí na 9 uplně v pohodě.  Na 16 centimetrech jsme musel už jít pro lepší odezvu, odezvu z chodu, o tu my šlo, na all metal. Dohledání napřesno pomocí Slow. Ve dvaceti centimetrech se Ag penízek detekuje pořád a stále dokola o chlup lépe než ten předchozí cíl v menší hloubce, je to tím, že šestnáctka přeci jen trochu leží na boku a želízko u ní je větší. A  naprosto fér říkám, že zarušený bílý peníz v 24 centimetrech Credo DDM vidí, dokáže ho najít, ale je to proto, že o něm vím.

  Tady je to jiné, s Nexus Standard MK II ho dokážete dát opakovaně za sebou normálně z chodu, a u Creda DDM byla ta úspěšnost nižší. Čtyřiadvacet centimetrů na subgramovou stříbrnou minci je hodně hluboko, navíc se stíněním železem. Ale i tak, když si vzpomenu na jiné detektory, a i na některé, které tady nepřelezly přes 12 centimetrů, tak si říkám, že to není zase tak uplně špatná mašinka. Je jiná, musí se na ni člověk zvyknout, a možná to učení je taky jedna z věcí, které hledače baví. Poznat, pochopit, ovládnout,a skutečně hledat.