Nexus MK II Standard na stříbrném polygonu

06.12.2013 17:55

  Prvně je třeba zmínit, že detektor kovu nebylo třeba šťavit, aby se z něj vůbec něco vymáčklo 

  Mám rád, když se na to jde malinko víc hledací technikou, ale vytočit ho hodně naplno samozřejmě jde. On si řekne, kdy má dost. Takovým harašením, středním cvakáním. Pokud jde o citlivost na malá stříbra, normální stříbra, ale na hraně, tedy jinak než se testuje na maximální hloubku, a v kombinaci náročný cíl a hloubka, tak jsem něco takového jako od tohohle NEXUSu na svém poměrně těžkém polygonu ještě neviděl.

  Začnu tím, že se mi líbí jak chodí v iron reject, s odezvou popsatelnou jako krátkým  pípancovitým sekáním  na železo, a s jasnou odezvou na barvu. Odezva na barvu je jiná i zvukově. Zatím co na železo je to v podstatě jeden tón, na barvu je to jiné, tam se rozehraje odezva nájezd, nahoru, tón, dolu, odjezd. Ten je víc z kopce.

Polygony a NEXUS Standard MK II

  Když je cíl zarušen, a to jsou na mých výukových polygonech všechny, protože tak to prostě v polní realitě spíš je, než není, je ze strany od železa signál useknutý a krátký, ale je tam, a k železu je to jasný plný signál. V tomhle případě, který popisuji, byly oba cíle skoro stejně hluboko, železo i stříbro.

  Další funkce je mód silent. Tam se utlumí odezva nebarevných cílů a cílů, které mají nejednotné jádro, jako jsou smotky hliníku.

  K polygonu a testech na něm. Detektor dal všechny cíle na obou stříbrných polygonech DETEKTOR CENTRÁLA , a to jsou je známo zarušené kovanými želízky a hliníky ve smotcích. Velikost třináctipalcové cívky v některých případech byla znát v tom, že se muselo po příchodu nad cíl a po jeho identifikaci - odezva byla - je tam někde barva, trošku zapracovat, bylo třeba cíl dohledat. Když probleskne na LED pásku červená, je třeba se tím zabývat, je to malé, a je to hluboko! Ovšem stříbrnou korunu ve 30 cm to bralo jako na povrchu. Ag koruny na hraně to dokázalo najít vždycky, a tam se ukázala síla slow motion funkce. Ta umožňuje při opravdu pomalém pohybu pěkně oddělovat cíle, a identifikovat, kde je barevný cíl. Chce to mít ovšem už nějaké lovecké návyky, je to výborná mašinka pro hledače, kteří neberou záležitost hledání povrchně a nelítají po lokalitě jako ... prostě, pro echt  hledače to je dobrá puška, ta MK II. Od stříbrné koruny to není k půltolaru daleko, a od půl tolaru k tolaru to už je jenom krůček. Kde? Tak to ví už každý asi nejlíp sám.

Testy na bílých penězích

  Hloubka cílů byla: Ag bílý peníz (půl gramu cca) 8 cm, 12 cm, 16 cm, 20 cm a 24 cm. U toho nejhlubšího se zastavím. Ten byl z každé strany pípnut, byl v odezvě, a pomocí slow motion byl jasně dohledán. Na 6 ti kHz sondu dost dobré, podle mě. Co teprve až bude ta 18 kHz, k dispozici, a obsluhy získají dobré návyky jak na detektor.  Někde jsem četl, v reakci na výkony, že bude s tímhle detektorem možné vlastně na řadě lokalit začít znova. Uvažuju o tom, že na tom něco pravdy bude. Pokud to někdo do té doby s jiným NEXUSem nedosbírá. Pro mě je důležité, že všecko ze subgramového stříbrného polygonu i okolo čtvrt metru to sbírá v pohodě. A to je velká poklona, asi tušíte, že tady některé detektory kovu, a ne zrovna levné, mají problém i s druhým cílem ve 12-ti centimetrech.

Testy na stříbrných korunách

  Druhá skupina cílů, velká, zhruba 3gr Ag RU koruna. Ve 30 cm je mince naplocho, čili snadný cíl, a ostatní hloubky - 18, 22, 26 cm na hraně. Úplně kolmo. Tak to už je horší, ta ploška je malinká.  Zarušeno kovanými želízky a Ag koruny 30 cm naplocho a a 18 cm hrana ještě navíc pomocí roksoru ve vzdálenosto cca 25 cm a v hloubce 8-10 cm. Tak třícítka jasná, osmnáctka jasná, další 2 cíle také detekuje spolehlivě, ověření pomocí slow motion bez problémů. A  všechno projeto jak v diskriminaci kousek nad 10 hodin tak s iron reject, což je další funkce, přepíná se páčkou. Na druhou stranu, i Ag koruna 30 cm naplocho se zarušením je cíl, který může být pro řadu přístrojů konečná. Pro Standard MK II nepředstavuje problém, ani nějaký nadmíru pozoruhodný výkon. Prostě signál je tam a drží. Berme to jako základní hloubku detektoru, takový standard.

   Myslím, že pro někoho, kdo se potřebuje dostat tam, kam to jiným nejde, na prochozeném fleku nebo na místě, kde už to je základními detektory v zásadě na povrchu odprášené, pardón, vyluxované, a má zkušenosti z hledání, se značkového digitálu nebo analogu, bude NEXUS Standard MK II námět k přemýšlení. Ale pro relativní nováčky má funkci auto, a tam si ho bude možné omakat, a pak rychle do ručního nastavení. Tam to je teprve hukot, přičemž úvodní seznamovací auto je také výkonově slušné. Někde ty volty co jsou dole v cívce musejí být znát, tohle není hračka na jednu tužkovou baterii. Z Ag korunového zarušeného test polygonu nebyl problém, (i s chybným úhlem sondy k terénu, simuloval jsem zdvih sondy šikmo na konci kmitu,) dát bez potíží první dva cíle, a na druhém stříbrném polygonu bylo  vše co mělo detekováno až do hloubky 20 cm naprosto s přehledem. Klidně, jasně. I pro nováčka nepřeslechnutelně.

   Detektor byl stabilní, jinak to nemá cenu testovat pro běžné chození. Top-Endový NEXUS  Standard MK II skutečně válcuje celou řadu oblíbených až populárních detektorů kovů, a určitě má velký potenciál. Jak pro zkušené borce, tak pro nováčky. Cena detektoru a výbavy výkonu odpovídá. Trošku bych zlepšil zavírání boxu na baterie, ale to není podstatná hledací vlastnost, a přidal bych do základu pásku přes ruku na loketní opěrku, a to také není podstatná hledací vlastnost. Taky by se hodila přímo v základu nabízená nabíječka, aby se nechaly články nabíjet přímo v přístroji. Pouzdro o box na baterie jsou na to přizpůsobené, včetně potřebného konektoru v loketní opěrce.

   Praktická rychlost první odezvy na cíl je solidní, ten zvuk co je rozhodující pro něpřecházení cílů. Není to sice ultraexpres typu C.Scope CS3MXi, ale je to pořád velmi impozantní. Pokud jde o výdrž, tak je třeba myslet na to, jaké je okolní teplota, a že chlad má na baterie vliv. Počítejte s tím, že náhradní baterie na celodenním hledání můžou přijít ke slovu. S tím se také nechá žít. Je to důležité, ale není to hledačsky nejpodstatnější. Tím,co je podstatné, je citlivost, jak na větší tak na malinké cíle, a bez diskusí a výmluv jednoznačně hloubka. V těchto primárních disciplinách - to je maso!  Možné námitky se nabízejí k ukotvení kabelu k sondě. Ovšem zase, není to to hlavní po čem jdete, když chcete skutečně hledat a něco najít. Výstup pro sluchátka je pod bateriovým boxem na loketce, a je zepředu, což se mi jeví jako OK. Konektor sluchátek bude krytý pod rukou, a bude méně trablů s šancí na jeho uražení lopatkou v kufru auta při dopravě.

  Pro odezvu, jak vlastně zní, tak to si poslechněte si audiostopy ostatních Nexusů, tady, na webu, a detektor Standard MK II se chová po stránce zvuku hodně podobně jako jeho stájoví kolegové. Navíc má LED pásek, takže modrá - železo, červená - barva. A zatím se to nepletlo, pokud se podařilo cíl skutečně najít, a nemáchalo se někde mezi železem a barvou. To je zase maličko o technice, a soudobé hledání je o technice. Pro hledače na utemovaném podloží, místech bez načechrání, bez orání, a pro lovce šustů a malinkých cílů a mimochodem, jak jsem si zkoušel, jen tak, pro sebe, i Au, to bude nejspíš jeden z favoritů. O hloubkařích nemluvě, ty na něco takového jako je tenhle NEXUS čekali už dlouho.