Období od končící třicetileté války až po vrcholné baroko

08.03.2014 18:47

Numismatika 1627 až 1711, zejména na našem území

  Třicetiletá válka trvala od roku 1618 do roku 1648, a zhruba v její polovině je korunován císařem a českým králem Ferdinand III. Pokud vás zajímají nálezy mincí, jejich hledání zejména na polích, máte šanci se s ražbami z tohoto a následných období setkat. Na určování je vedle googlení na internetu vhodná i menší knihovnička. Velmi pěkné a stále dostupné jsou katalogy Novotný. Podle všeho by Vám pro uvedené období mohly katalogy Vlastislav Novotný: Mince Ferdinanda III, Mince Leopolda I a Mince Josefa I a Františka II Rakociho bohatě dostačovat. Přehled prvních třech knížek příruční numismatické knihovničky v tomto díle končí rokem 1711, vrcholícím barokem, a změnou stylu i v oblasti mincí.

  Už jenom začátek zvoleného období, a to rok 1627, patří z pohledu dalších deseti let mezi  výjimečné doby. V tom období totiž na našem území platily ražby dvou Ferdinandů, a to císaře a českého krále Ferdinanda III, a souběžně mincujícího jeho otce, Ferdinanda II. Bylo to prostě období, kdy končila třicetiletá válka, a to bylo asi možné poměrně leccos.

.

 Zatím co v prvním období císařování Ferdinanda III byla vedle vládních císařských mincoven v plném provozu různorodá výroba také ražeb v kladské mincovně, takže v paletě minci jsou dukáty, tolary a jejich zlomky, později se dostalo hlavně na ražby stříbrných tříkrejcarů. Ne že by se jiné nominály než stříbrné tříkrejcary nerazily, ale prostě těch ostatní netříkrejcarových mincí bylo v daném objemu nového oběživa jen méně než předtím. Katalog tyto dvě období postihuje v samostatných dílech.

.

  V katalozích Novotný, jako třeba v tom, který je zaměřen na  mince Leopolda I, jsou téměř vždy vyobrazeny i značky mincoven, popisy signatur mincmistrů, a další informace potřebné k správnému určení mince. Samotné mincování Leopolda I prvního přestavuje pro ty, kteří mince aktivně hledají, hlavně potřebu dobré orientace v ražbách krejcarů a jejich násobků.

.

.

.

  Třetím publikací z naší domácí numismatiské mikroknihovničky, jsou Mince Josefa I a Františka II Rakociho. Už toto členění je zajímavé, a vedle poměrně velkých stříbrných krejcarů stojí za povšimnutí ražby, které běžný hledač mincí i obyčejný hobby numismatik nepotěžká osobně v ruce nejspíš nikdy, a to stříbrné tolary a zlaté dukáty. Na druhou stranu,  po polistování v těchto katalozích se usíná docela dobře :-).

.

.

.

  Katalogy  Novotný jsou podle mě poměrně dostupné. Myslím, že každý díl se nechá koupit za několik stokorun, a tím nemyslím třeba šest, sedm kusů, jsou podstatně levnější. Katalogy jsou zpracovány, zase podle mě, a zase říkám, velmi dobře, čerpají z těch nejlepších numismatických zdrojů, jako jsou sborníkové práce a katalogy Halačka, Unger, Herink, Huszár a dalších numismatických kapacit.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA