Osmidílná encyklopedie Archelogie pravěkých Čech

31.01.2014 16:41

Od nekovových dob pravěku po stěhování národů

Nedávno se mi podařilo pomocí dalšího hledače, který se taký snaží jako dobrovolník spolupracovat s archeoobcí, sehnat knihy, po kterých jsem toužil. Je to osmidílná řada Archeologie pravěkých Čech. Byla tištěna v letech 2007 a 2008, a je to docela dost těžký fascikl, když jsou pohromadě. Pokud se zajímáte o seriózní hledání a chcete aspoň trochu rozumět, co Vám archeolog říká, tak si ji určitě pořiďte. Jenomže se hůř shání, musíte na internetu pátrat a pátrat, obchody uvádějí, že ji mají, ale někdy to není zase tak uplně skutečnost.

Kolega, který působí na mladoboleslavsku, má ale buldočí povahu, mimochodem, nedávno měl řadu věcí na výstavě v místním muzeu, kam svoje náhodné nálezy z okolí odevzdává, prostě měl štěstí. Knihy dokázal zajistit. Tak encyklopedii mám, jak se říká - ve stavu. A teď se pomalu prokousávám laténem, halštatem, sponami, náramky, puklicemi, keramikou, popisy archeology zpracovaných depotů a objevů, listuji nákončími, záušnicemi, prsteny, noži, věcmi z halštatu, doby bronzové...

Každopádně, je to dost dobrá literatura, pokud se se chcete poučit a třeba i něco pomoci určit v katalogu Lovce pokladu. No, a abych se přiznal, pořídil jsem si to také dílem právě proto, abych nebyl tak nevzdělaný. Nikdy ale nezapomínejte, že odbornou univerzitní přípravu Vám takové knihy nenahradí, a tím chci říct, že archeolog je prostě archeolog, a já pořád jenom trochu lépe poučený amatér s respektem k naší historii.

Jirka Vavřina (litrfree) - DETEKTOR CENTRÁLA