Památky východní Čechy

03.05.2014 11:03

Zaniklá tvář, kterou ještě někteří pamatují

 Pozoruhodný úlovek z antikvariátu. Kniha Východní Čechy Ivana Muchka, Václava Petříčka a Ladislava Neuberta vyšla v nakladatelství Panorama evidentně jako dárková publikace. Pro delegace, pro návštěvy. Jenže, dneska má docela jiný náboj, a stojí za to si ji prohlédnout, a následně pročíst. Pořád se nechá v antikvariátech v řádech desetikorun sehnat.

.

  Nebudu se věnovat moc črtám textu, ale je plný odkazů na řemeslníky, stavitele, a architekty, kteří nemovitosti ovlivnili. Včetně umělců, kteří tvořili regionálně pozoruhodná díla. Takže na rozdíl od většiny jejich vrstevníků, kteří jim do práce mluvili, a to jak to bývá, většinou házeli klacky pod nohy, po nich aspoň něco zbylo.

 .

Velmi poutavé jsou fotky ze sedmdesátých  a osmdesátých let minulého století. Leckomu možná oko při vzpomínce na Ústí nad Orlicí v dobách socialismu srdce zaslzí. Jako ukázku, k upoutávce na knížku jsem vybral namátkou Broumov a Dvůr Králové nad Labem. V knize je řada reprodukcí rytin, třeba jak se říká Kuňka, dnes obklopena satelity, a nebo mrkněte na Hradec Králové.

.

  Určitě byste neměli minout ani stránky k drobným plastikám v Novém Městě nad Metují. Celou řadu míst poznáte, leč některá už jsou definitivně pryč. Pokrok je holt pokrok, a rozvoj je nezastavitelný. To lovci historie ale vědí, že celá řada pozoruhodností je za ty stovky let už definitivně pryč. Zejména drobných artefaktů, a informací o střípcích nalezených v krajině. Bez toho, že je někdo zaznamená, zaarchivuje, společensky odpovědně o nich podá zprávu odborníkům, zmizí beze stop.  

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA