Peníze, poklady, padělky

21.03.2014 23:07

Není všechno zlato co se třpytí

  Tohle je, a jak sami bidíte, moje hodně fousatá knížka. Od doby, kdy autoři Bohuslav Hlinka a Pavel Radoměřský vydaly Peníze, poklady, padělky už uplynulo dost vody.  Nezastírám, že ji mám rád. A co můžete čekat, když ji někde v antikvariátu seženete?

 Má rád pasáže o tom, jak byly České mince napodobovány různě po tehdejší Evropě, za Krále Václava II. A taky se vždycky zastavím u toho, co to byly sakra ty Habránky.

.

 V téhle knížce jsem se ještě jako kluk poprvé dozvěděl, co to je klopování na mincířské kovadlince, a taky mám rád příběh o falšování mincí v jeskyních. Ne tedy v každé se falšovalo, a ne tedy vždy máme ponětí o tom, jaké úsilí museli padělatelé na svoji obživu vyvinout.

.

  Brakteáty. Kdo by neměl rád ve sbírce brakteát. Ten se nedá nepoznat, to je věc, mince, která zaslouží nejvyšší ochranu. To samé platí o mincích s kontramarkou. Tady jsou zmíněny hlavně ty německé z Jihlavy.

.

  Mincovní lisy. Mince chce najít každý. Ví také alespoň mnozí jak vypadaly mincovní lisy? Vedle toho, tolary jsou krásné mince. A k těm ty lisy už patří zcela jistě. Vědět není hanba.

  Naší první stříbrnou měnou, pořádnou, a už s čákou na naše budoucí české království, bych soudil byly denáry. To je vždy nález, když se někdy objeví, který zaslouží aby byl archeologicky zpracován. Nejde o to pole, že to bylo na povrchu. Jde o místo, GPS, princip, a společenskou zodpovědnost. Tyhle mince jistě patří národní historii, bez ohledu na to, kdo je teď vláda. A že už ve středověku byly sběratelé a numismatici je jasné z obsahu takzvaného Košického pokladu. V něm jsou mince od zlatého kousku od Thráků až po minci ze sedmnáctého století.

  Uznejte, nebylo to po sběrateli? Těžko by tu dobu někdo v tahu přežil. Takové poklady, i z kratšího období, dávají skutečně dobrou představu o poznání tehdejšího obchodu. Ta má, když necháme plynout čas, představte si to, větší cenu než jakýkoliv výnos z prodeje těchto mincí, někde v šeru, tajně.  A uplně super je krátká pasáž o mincí za povstání jednotlivých šlechticů v době třicetileté války. Věděli jste to? Je prostě stará, ale dobrá. Obsah je sice sem tam překonaný, ale většina je dost dobrá.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA