Průvodce Keltské Čechy

26.04.2014 20:08

Vypadá to, že to tu za Keltů poměrně rušně žilo

  Je to pozoruhodné, pročítat stránky o poznatcích, které dokládají kde všude v Čechách Keltové žili. A jací byli. Knihu Keltské Čechy Jiřího Waldhausera vydala ACADEMIA. Sehnat asi ještě půjde, a pro vážnější, nepovrchní zájemce o historii české kotlině může být stravitelným náčrtem. Není to bychle, a není extrémně drahá. Jde hezky a pořádně učíst, nemusíte ji jen tak rychle prolítnout, a fláknout potom někam do police. Užijete si ji. Pokud Vás zaujme, je to dále ke studiu celá řada encyklopedii....

.

  Keltové u nás byli na spoustě míst, a řada lokalit se těší značné péči archeologů a zřetelně nedoporučuji archeologům do jejich práce nelegálními výkopy zasahovat. Celá řada lokalita ale již podlehla agrovelkovýrobě, artefakty pomalu mizí mezi noži rotačních kultivátorů. To zase neznamená, že si náhodný nález ponecháte, strčíte do kapsy. Je cenný každý, je to informace.

.

.

  Jak šel čas a přeosidlování krajiny v nové době, je celá řada keltských sídlišť, pohřebišť a hradišť zastavěna. Nejde jen o zástavbu navazující přímo přes další pravěk a středověk do novověku, různé hrady a zámky, ale také o současnou výstavbu, obchodní centra, průmyslové zóny, a nebo prostě a jednoduše pokračující přirozenou postupnou vesnickou zástavbu a vlny výstavby satelitů.

.

.

  V knize se dozvíte celou řadu pozoruhodností,třeba o rafinaci zlata Kelty na nalezištích, a nebo o významu železných artefaktů. Komu co řekne kousek železa nalezený pod vývratem nebo v koleji po těžebním stroji v lese. Vypadá to jako odpad z lesní techniky a nářadí na odkorňování. Nerozpoznáno to ale zanikne rychle na vzduchu navždy.   

Jirka Vavřina

DETEKTOR CENTRÁLA

 

Další články, potažmo naše weby věnované komentářům k historii naleznete na rozcestníku