Začátek a žlutý cíl

21.12.2014 10:51

Umění ovládat dobrý detektor kovů aneb hluboko a přesně

Testovací polygon Detektor Centrála - detektory kovu

Hard&Heavy sejšn detektor Centrály byl letos hodně pestrý. Na začátku jsme se pustili do výběrů cílů pro stěnový polygon. Naši důvěru dostaly: Zlatý slitek, bronzová šipka, dále stříbrné cíle jako koník, fenik, grešle a tolar náušnička. Tu jsme otevřeli, to pak jde hledat hůř. A pro ještě větší zábavu jsme experimentovali s parádním kovaným středověkým hřebem jako rušením. U polygonu už byly připravená kupa čedičových kamenů. Tak, kafe, něco k zakousnutí, a šlo se na to.

Cíle pro testování na Hard and heavy Detektor Centrála.

No jistě, čím začneme. Jak jinak, každý by zvědavý na zlato. Tak šup, pěkně do osmi centimetrů, a už se hrnul nad slot stěnového detektoru první maník s GM4Pro. Jenže hned jsme jako obvykle zjistili, že při testování je třeba, a by byl zapnutý jen jeden detektor. I ve slušné vzdálenosti přístroje jeden druhý ruší. Na to ale přijdete až nad cílem, který máte na hranici dosahu, byl tam a zmizí. To je tím rušením. A skoro, je jedno jaký to bude další přístroj. No jo, osm bylo málo, to bylo evidentní, šup se zlatem do 14 ti centimetrů. A tam to viděly všechny přítomné detektory, od jednoznačných Golden Masků přes všechny přítomné Minelaby až k Tesoru. (Úplný výčet používaných přístrojů najdete zde v úvodním článku Hard&Heavy sejšn 2014 a jaké to bylo.)

Minelab E-Trac detektor kovu testy Golden Mask GM4 na polygonu testy detektory kovu Tesoro Tejon testy na polygonu detektor kovu 2014

  Posunuli jsme se, celí nažhavení energií úspěchu, jak že to s našimi mašinkami pěkně umíme, do slotu 24 centimetrů. Pro někoho to už bylo definitivní ticho, a pokud nějaké reakce detektorů na zlatý slitek byly, tak jen pro velmi zkušené ucho a velmi zkušené nastavení. On to je, i když to tak nevypadá, skutečně náročnější cíl. Jen se ještě jednou podívejte na náš výběr cílů, nejsou tam žádné slitinové mince, žádné kačky ani haléře, prostě prvotřídní náročné cíle pro naše prvotřídní značkové detektory kovu. Zda vidí detektor kovu cíl a ne něco jiného, například železné jádro země, jsme ověřovali tak, že jsme jednoduše za chodu sondy nad slotem vytáhli dole v stěnovém polygonu cíl. A zase ho vraceli zpátky. To je nejlepší, ukázaná platí.

Detektor Centrála polygon foto z akce Minelab CTX 3030 s nejsilnější sondou

  Další zajímavou ukázkou bylo testování náušničky.

Bez zaváhání ji viděli ve 14 ti centimetrech všechny Minelaby E-Trac, CTX 3030, X-Terra 705, C.Scope CS6MXi, všechny přítomné Golden Masky, Tesoro Tejon, česky řečeno všichni. Zase se ukázalo, že uživatelská praxe a umění ovládat vlastní detektor kovu je klíč k dosažení slušných výkonů. K větším hloubkám jsme se také odhodlali. Ve dvaceti čtyř centimetrech se nejlíp ukazovala z pohledu GM4Pro s velkou sondou 12x10 DD. Ostatně, jedno pokračování reportu bude speciálně zaměřené na varianty Golden Masku GM4 a různé sondy v jejich setech. Najdete ho v brzku na našem webu Analogy východní Čechy v záložce věnované Detektorovým dnům.

Testování detektor kovu vysoký výkon přestávka Detektory kovu DETEKTOR CENTRÁLA arzenal

Stříbrný tříkrejcar je cíl, který představuje střední stříbrnou minci. Není to žádný koláč, ale není to taky žádný fufník. Tady jsme se pustili i do testování odezvy různě nastavených detektorů, zkoušeli jsme, jak to bude znít v různých hloubkách ve čytř tónu a v multitonu na E-Tracu, co s odezvou cíle udělá hraniční hloubka na různých sondách na GéeM čtyřkách, a dostávali jsme se poměrně bez potíží k třiceticentimetrovým dosahům, a dokonce je překonávali. Jelikož v nás tím pádem zase chytly saze, a zkusili jsme se prosadit na tenhle stříbrňák na slotu 42 centimetrů. To bylo už ale skoro moc. Nějaký šustík by se tam na GPX a E-Tracu s největší možnou sondou nechal považovat za signál. Námitka jistě bude, že takové signály se na poli nekopou, ale takové signály se naopak kopou, když už máte místo povrchově posmetákované, a zajímá vás co to tam dole ještě je. Nesporně to ale musíte s detektorem umět, když chcete záměrně uspět na takovéhle cíle v každé hloubce nad dvacet čísel. 

Detektory kovu - tři mušketýři byli taky čtyři.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA