Nexus - vysoký výkon

Detektory kovu NEXUS jsou analogové speciály využívající spoustu nových technologických vychytávek. Ty jsou důležité jak pro audio odezvu, tak pro samotné hledání s detektorem kovu od Nexus. První dva modely, Credo a Bonanza ještě v sobě nemají  velmi působivou indikaci DDM - Definite Discriminate Meter. To je jakýsi „lámač chleba“, který doplňuje zvuk ještě intenzitou informace - jak si cíl stojí z pohledu  - je/není barevný kov. To Credo DDM a nejvyšší model Standard MKII už tuhle dobrou a zdá se velmi precizní diskriminační pomůcku využívají bohatě. Vysoce sofistikovaný Standard MKII navíc ještě  ukazuje, v DDM, jak na tom cíl z pohledu železa v něm. Paráda je, že nemusíte zírat na displej, tu barvu a její pohyb vidíte i periferně. I v noci. Ale zpátky ke zvuku, jak je na tom nová řada  Nexusu z pohledu audioodezvy?

NEXUS Bonanza v režimu Auto

  První audiostopy jsou udělané pro Bonanzu na dvojici relativně velkých železných cílů, třeba válkařského speciálu - torzo granátu F1 a na trojici barevných cílů. Myslíme si, že detektor se solidním dosahem, s dvojitým automatem - automaticky nastavená odezva země ve třech režimech, a k tomu s přepínatelným automatickým diskriminátorem, jehož smyslem je optimalizovat chod detektoru z pohledu odmítání železa a nastavení citlivosti, je hodně dobrá volba. Každopádně. Ta diskriminace jde samozřejmě nastavit i manuálně.

  Vzali jsme klasickou slitinovou minci, kterou hledači prostě chtějí nacházet, když nic jiného, měli by ji nacházet, a tu jsme doplnili ještě arsenbronzovým knoflíkem a mosaznou robotní známkou. Prostě obyčejné, ale hezké cíle. To druhé železo je hlava hřebu, která byla v nevýhodné poloze hrotem nahoru. Poslechněte si, jak v režimu automatu, to znamená i s automaticky nastaveným odmítáním železa, citlivostí i s automatickým odladěním země. Zvukové stopy Bonanza.

 Bonanza dává solidní odpověď na to, co je železo, a co není železo. Ještě jsme zkoušeli využít režim Hot Rocks, čili na čediče. Nexus Bonanza má speciální čedičový filtr, což zase není u střední frekvence 7kHz zase tak obvyklé. Volba frekvence je sondou, detektory to jsou vícefrekvenční. Když je sonda přímo na danou frekvenci, je to podstatně lepší, než když je to jen nějak upravováno někde v systému detektoru. A co na to detektor Nexus Bonanza? Čediče byly skutečně zajímavé.

  Jenže tenhle test jsme po stránce nahrávání nedodělali, protože začalo pršet, tak bude příště. Věcně to je dokončené, a vypadalo to, že ten třípolohový filtr funguje dobře, jenom nemáme dobré záznamy zvuku. Byly na nich ruchy, letadlo, pes, traktor, motorovka, prostě zvuky venkova v neděli odpoledne, a na to byste asi zvědaví nebyli. A bez záznamů to nejde jaksi dělat. Takže, tohle třeba někdy příště. A nebo to budete mít už sami naposlouchané z praxe, což by nám na e-shopu DETEKTOR CENTRÁLA rozhodně udělalo radost. :-) Sonda byla základní desetipalcová DD 7kHz s technologií korpusu ABS a skelná vlákna.

A jak se dostanete k zvukovým stopám? Snadno. Třeba nahoře zde na webu si najdete v záložkách, pořád jsou nastránce, hned je vidíte, detektor, jeho výrobce, a v podsložkách si dolistujete kam je třeba. To pokud jde o analogy a FBS a GPX. Digítály a některé další testy najdete přímo na webu Detektory východní Čechy, a nebo se podíváte na další popisy našich značkových přístrojů do katalogu DETEKTOR CENTRÁLA. Tam jsou audia taky.

 

Nexus Credo DDM a Credo v různých režimech

 Cíle pro detektor kovu Nexus Credo byly stejné jako pro další testovaný přístroj, Credo DDM, a zároveň posloužily i pro další nastavení detektoru kovu v odlišných režimech. Jednotón, multitón v různém nastavení, a křížem měněno na all metal a přepínáno na diskriminační nastavení. Ostatní funkce pro jednotnost testu ponechány v režimu auto. Myslím, že pro srovnání je to dostatek informací, a obrázek o širokém spektru odpovědí detektorů kovu Nexus v typových variantách Credo si můžete udělat snadno sami. Určitě si ale povšimnete, jaký vliv má diskriminace....

  Podle všeho, tyhle pokročilé analogy vedle nesporného výkonu umožní hledačům rychle přijít na to, jak s detektorem pracovat a zároveň poskytují potřebný prostor na zlepšování a zdokonalování. U každé stopy je v textu, když si ji rozkliknete, také stručný popis co bylo testováno a jako vypíchnutí charakteristický komentář stopy. Jenom pro ilustraci, detektory mluví opravdu velmi bohatým jazykem, a tak z původního plánu 2 dny na detektor se nakonec doba protáhla na dvojnásobek. Byla to na u nás na DETEKTOR CETRÁLE supr zábava, ovšem tentokrát opravdu náročná, trošku jsem si připadal místy jako ve voliéře, a teď se mi zdá, že na mě pípá i hrnek od kafe, a přeju příjemný poslech.

Analog Audio: Credo                                   Analog Audio: Credo DDM

 Zvolené cíle: obávaný železný kroužek, titěrný zlatý křížek, stříbrný medailon, třetina pražského groše - to aby klamala ta uražená hrana, masivní stříbrné kruhy a otevřená postříbřená mosazná náušnička. Některé z cílů šly na testy rovnou ze země. Aby byly v původním stavu.

Pracujeme na stránce ....

3 x detektor Nexus: Bonanza, Credo a Credo DDM

01.01.2014 00:31
Detektory kovu Nexus v komparačním testu odezvy Detektory kovu Nexus patří k novinkám začátku zimy 2013. Zatím jsme se na  DETEKTOR CENTRÁLE věnovali hlavně Credu DDM a také Standardu MK II. Jejich výkony jsou popsány třeba v reportu z Analogové výpravy a zprávě...

Náš tip pro leden je Nexus Credo DDM 10"

09.11.2013 22:56
Než postoupíme stopu po stopě k publikaci audiostop a zvukových charakteristik detektorů NEXUS, můžete využít čas k tomu, že si detektor pořídíte. Nejlépe zde.  DETEKTOR CENTRÁLA - detektory NEXUS